TYP: a1

SailBook Cup 2014: wystartował II etap regat

czwartek, 24 lipca 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
trofeum, o które walczą załogi SailBook Cup 2014
trofeum, o które walczą załogi SailBook Cup 2014
23 lipca o godz. 12.15 wystartował drugi etap najdłuższych w Polsce długodystansowych regat morskich SailBook Cup 2014. Jachty skierowały się na północ - według instrukcji żeglugi muszą opłynąć Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą i wrócić do Sopotu. Trasa wynosi około 400 mil.

Na linii startu stanęło 15 jednostek, jednak nie wszystkim udało się szczęśliwie ją przekroczyć. W trakcie procedury startowej na "Barnabie" porwał się grot, więc załoga zdecydowała się wycofać z wyścigu i na samym foku płynąć od razu do Polski. Ponadto "Bliski", który miał awarię podczas pierwszej części regat, został jeszcze w porcie, i dołączy do wyścigu po naprawieniu usterek.

Dzisiaj nad ranem do Visby przypłynął "GoodSpeed", który wycofał się z pierwszego etapu zaraz po starcie, aby naprawić awarię silnika. Załoga, zgodnie z planem, dzisiaj wystartowała z pozostałymi jachtami.

W drugim etapie nie bierze udziału "Piorun 4", który płynąc do Visby stracił ster w wyniku zderzenia z niezidentyfikowanym obiektem znajdującym się tuż pod wodą. Po sprawnej akcji ratunkowej jacht został przyholowany do portu, ale jednak poważna awaria płetwy sterowej uniemożliwia kontynuację wyścigu.

Warunki na starcie były bardzo dobre – wiatr o sile 20 węzłów, słonecznie. Wieje z północy, więc jachty czeka mozolna halsówka do Gotska Sandön. Po okrążeniu wyspy kursem spinakerowym popłyną na południe na metę w Sopocie, gdzie powinny dotrzeć w niedzielę.

Cała trasa regat SailBook Cup liczy około 600 mil morskich. Pozycję jednostek, dzięki systemowi YellowBrick, śledzić można na bieżąco na stronie regat www.sailbookcup.pl.

Wyniki I etapu regat (trasa Sopot – Visby):

Klasa KWR

1. "Facil" Łukasz Politański (Elbląg)
2. "Atlantic Puffin" Szymon Kuczyński (Dziwnów)
3. "Konsal" Ryszard Drzymalski (Puck)
4. "Resumee" Andrzej Kruszczyński (Gdynia)
5. "Endorphine" Robert Niewiński (Gdańsk)
6. "Kristi" Sławomir Frajkopf (Tolkmicko)
7. "GoodSpeed" Łukasz Trzciński (Gdańsk)
8. "Manjana" Adam Walczukiewicz (Gdańsk)

Klasa ORC

1. "Polled 2" Jacek Chabowski (Gdańsk)
2. "Quick Livener" Jacek Zieliński (Gdańsk)
3. "Four Winds" Wiesław Krupski (Gdańsk)
4. "Blagodarnost II" (Rosja)

Klasa Open

1. "Barnaba" Eugeniusz Jadczuk (Gdańsk)
2. "Bystrze" Artur Sykson (Gdańsk)
3. "Wanda" Michał Weselak (Gdańsk)
4. "Generał Zaruski" Jerzy Jaszczuk (Gdańsk)
5. "Bliski" Michał Orzoł (Elbląg)
6. "Piorun 4" Michał Skierka (Jastarnia)

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup jest hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego i ma uczcić pierwsze polskie morskie regaty w 1934r. (trasa Gdynia – Visby).

Ambasadorem regat jest kpt. Zygfryd "Zyga" Perlicki, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, olimpijczyk z Kilonii, skipper jachtu "Copernicus" w regatach okołoziemskich Whitbread, wielokrotny mistrz Polski w klasach olimpijskich i morskich, doskonały sędzia żeglarski.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski
Partnerzy: Gmina Miasto Sopot, Urząd Morski w Gdyni i Liga Morska i Rzeczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Helios, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Polski Klub Morski, Puchar Bałtyku Południowego, Navinord
Sponsorzy: Naftoport, Voith, Work Service, Navcomm, Seldén, ICOM, Aero-Vaerft, 3 Sails, Ocean Sails, Henri Lloyd, AlmaPress Księgarnia Morska
Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, Radio Gdańsk, Tawerna Skipperów, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu, Młody Elbląg, Nowyj Kaliningrad, Solovela, Batsaans
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629