TYP: a1

RS Tera na regatach

sobota, 16 października 2010
Anna Karczewska

Pierwsze regaty w klasie RS Tera odbyły się 9 października na wodach jeziora Czos. Podczas zawodów podsumowujących sezon w Bazie Mrągowo każdy chętny mógł spróbować, jak żegluje się na tej nowoczesnej łódce. Jeszcze w tym sezonie planowane są kolejne regaty klasy, które odbędą się 17 października w Porcie Jachtowym Nieporęt nad Zalewem Zegrzyńskim.


RS Terę podczas ostatniego weekendu przetestowało ponad 50 zawodników z różnych klas: od optimista, przez Laser 4,7, Laser Radial, Laser Stadard aż po klasy dwuosobowe - L'equipe czy Cadet. Łódkę wypróbowali zarówno młodzi sternicy o wadze ok. 40 kg, jak i starsi żeglarze, pływający na klasach olimpijskich, których waga dochodziła do 80 kg. Wszystko po to, by sprawdzić możliwości nowej konstrukcji. W celu sprawdzenia jej regatowej sprawności testy odbyły się w formie krótkich wyścigów tuż przy brzegu. Wzięło w nich udział kilkunastu młodych sterników.

„Wszyscy chętnie wsiadali na RS Terę. – mówi Franek Badowski, opiekun klasy w Polsce – dzieciakom podobała się szybkość i wygląd nowej łódki, a przede wszystkim to, że po wywrotce bardzo łatwo jest ją podnieść i że nie trzeba z niej wylewać wody! Starsi żeglarze doceniali jej szybkość, zwrotność i łatwość prowadzenia. Reakcje były bardzo pozytywne, więc mamy nadzieję, że na kolejnych regatach będziemy mieli dużo chętnych do rywalizacji w nowej klasie”.

Nowa klasa, którą wprowadza do Polski stowarzyszenie klasy RS Tera przy współpracy z Mateuszem Kusznierewiczem i Polskim Związkiem Żeglarskim jest intensywnie promowana w środowisku żeglarskim. Jeszcze w tym sezonie planowane są regaty klasy, które odbędą się 17 października w Porcie Jachtowym Nieporęt nad Zalewem Zegrzyńskim. Rywalizacja zostanie rozegrana w klasie open dla uczestników urodzonych przed 1993 rokiem. W przeddzień regat - w sobotę w godzinach 11:30 - 16:00 można będzie przetestować łódki, odbyć trening i przygotować się do startu. Oficjalna prezentacja klasy RS Tera odbędzie się na poznańskich Targach Boatshow.

RS Tera, to jednoosobowa, nowoczesna łódka z angielskiej stoczni RS Sailing. Jest wygodna, niewielka i lekka, co sprawia, że jest idealną jednostką do szkolenia młodej kadry żeglarskiej i świetną propozycją dla osób, które chcą kontynuować żeglowanie po Optymiście. Stowarzyszenie klasy RS Tera, we współpracy z Mateuszem Kusznierewiczem i przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego, zamierza wprowadzić klasę RS Tera, do ogólnopolskiego programu szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940