TYP: a1

Rok 2014 rokiem admirała Józefa Unruga - inauguracyjne spotkanie poświęcone Admirałowi już w najbliższy piątek

czwartek, 15 maja 2014
Informacja prasowa
Józef Unrug
Admirał Józef Unrug, fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka

W piątek 16 maja o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni odbędzie się spotkanie inaugurujące cykl poświęcony admirałowi Józefowi Unrugowi. Gośćmi specjalnymi spotkania będą prawnuk Admirała Artur Unrug oraz Katarzyna Rodziewicz - niestrudzona propagatorka postaci Admirała, a jednocześnie obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów w Sielcu pod Bydgoszczą.


Józef Unrug był przed wojną przez wiele lat dowódcą polskiej floty wojennej. Dowodził obroną Wybrzeża w 1939 roku. Po wojnie pozostał na emigracji. Dla polskiego żeglarstwa przedwojennego Unrug był postacią równie zasłużoną co gen. Mariusz Zaruski. Admirał był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski Gdynia, współzałożycielem Jacht Klubu Morskiego Gryf i wspierał aktywnie działalność Oficerskiego Yacht Klubu, do którego tradycji nawiązuje obecnie Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica.

Rok 2014 to „Rok admirała Józefa Unruga”. Aby przybliżyć postać Admirała Yacht Klub Polski Gdynia wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Fundacją Helios przygotowali specjalny program poświęcony Józefowi Unrugowi. Od 19 maja do 11 listopada 2014r. w siedzibie Fundacji Helios (budynek Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie) otwarta będzie wystawa „Admirał Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”, na którą składa się ponad setka jego unikalnych zdjęć, przedmioty osobiste, a nawet jego głos. Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10 – 18. Ponadto zaplanowany został cykl spotkań poświęconych Admirałowi. Spotkania odbywać się będą w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego przy al. Jana Pawła II 11 w Gdyni (wejście od Skweru Kościuszki, budynek YKP GDYNIA, naprzeciw okrętu „Błyskawica”). Wstęp na spotkania oraz na wystawę jest wolny. Zapraszamy!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 July

Wystartował w regatach Chicago-Mackinac Race 1999 polonijny jacht "Gemini". Był pierwszym jachtem zbudowanym w Polsce, który wziął udział w regatach Chicago-Mac. Załogę prowadzoną przez Andrzeja W. Piotrowskiego stanowili żeglarze polonijni z Chicago i ok
sobota, 10 lipca 1999
W pierwszy rejs wypływa "Dar Młodzieży".
sobota, 10 lipca 1982
W Kopenhadze miało miejsce rozpoczęcie kolejnej edycji "Operacji Żagiel", skąd flotylla statków i jachtów żaglowych pożeglowała do Gdyni, gdzie odbyły się główne imprezy towarzyszące. Pierwszy na mecie w Gdyni w klasie żaglowców był "Towariszcz".
środa, 10 lipca 1974