TYP: a1

Rok 2014 rokiem admirała Józefa Unruga - inauguracyjne spotkanie poświęcone Admirałowi już w najbliższy piątek

czwartek, 15 maja 2014
Informacja prasowa
Józef Unrug
Admirał Józef Unrug, fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka

W piątek 16 maja o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni odbędzie się spotkanie inaugurujące cykl poświęcony admirałowi Józefowi Unrugowi. Gośćmi specjalnymi spotkania będą prawnuk Admirała Artur Unrug oraz Katarzyna Rodziewicz - niestrudzona propagatorka postaci Admirała, a jednocześnie obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów w Sielcu pod Bydgoszczą.


Józef Unrug był przed wojną przez wiele lat dowódcą polskiej floty wojennej. Dowodził obroną Wybrzeża w 1939 roku. Po wojnie pozostał na emigracji. Dla polskiego żeglarstwa przedwojennego Unrug był postacią równie zasłużoną co gen. Mariusz Zaruski. Admirał był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski Gdynia, współzałożycielem Jacht Klubu Morskiego Gryf i wspierał aktywnie działalność Oficerskiego Yacht Klubu, do którego tradycji nawiązuje obecnie Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica.

Rok 2014 to „Rok admirała Józefa Unruga”. Aby przybliżyć postać Admirała Yacht Klub Polski Gdynia wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Fundacją Helios przygotowali specjalny program poświęcony Józefowi Unrugowi. Od 19 maja do 11 listopada 2014r. w siedzibie Fundacji Helios (budynek Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie) otwarta będzie wystawa „Admirał Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”, na którą składa się ponad setka jego unikalnych zdjęć, przedmioty osobiste, a nawet jego głos. Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10 – 18. Ponadto zaplanowany został cykl spotkań poświęconych Admirałowi. Spotkania odbywać się będą w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego przy al. Jana Pawła II 11 w Gdyni (wejście od Skweru Kościuszki, budynek YKP GDYNIA, naprzeciw okrętu „Błyskawica”). Wstęp na spotkania oraz na wystawę jest wolny. Zapraszamy!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972