TYP: a1

Relacja z regat PPJK w Olsztynie

poniedziałek, 23 lipca 2012
Informacja prasowa
W dniach 20-22 lipca do stolicy Warmii i Mazur zawitały regaty z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Olsztyńska publiczność miała okazję podziwiać zmagania żeglarzy w pięciu klasach: T1, T2, T3, Omega standard oraz niezwykle dostojnej klasie DZ. W sumie w regatach wystartowało 30 załóg.

Plaża miejska OSiR Olsztyn gościła uczestników regat na malowniczym jeziorze Ukiel (Krzywe). Sprzyjające warunki pogodowe (wiatr 2-3 w skali Beauforta) pozwoliły zgodnie z zapowiedziami przeprowadzić 7 wyścigów.

Komisja sędziowska w składzie: Sędzia główny: Jarosław Bazylko oraz Mariusz Anaszewicz i Jacek Waszczuk zaplanowała trasę lewoskrętną na planie czworokąta na pierwszym akwenie jeziora. Załogi zostały podzielone na 3 grupy startowe.

W sobotę odbyło się 5 wyścigów, a w niedzielę 2 wyścigi. W każdej z klas zawodnicy z pełnym zaangażowaniem walczyli o jak najlepszy wynik. Od początku w klasach Omega standard i DZ niezmiennie prowadziły załogi Retman Susz (Ω) oraz Bo Warmia (DZ) – jachty te każdy z zakwalifikowanych wyścigów ukończyły na pierwszej pozycji. W pozostałych klasach faworytami po pierwszym dniu byli T1 – załoga jachtu Protest, T2 – Miłomłyn, T3 – Zalewo. Załogi z klas T1 i T3 utrzymały swoje pozycje również w drugim dniu regat. W klasie T2 w niedzielne przedpołudnie na czołówkę wpłynął jacht Veronique.

Trzy olsztyńskie załogi startujące w klasie Ω poza udziałem w PPJK były również klasyfikowane w III edycji Żeglarskiego Pucharu Olsztyna organizowanej w ramach projektu Olsztyn Aktywnie, którego finał odbędzie się we wrześniu.

W ramach regat odbyły się również imprezy towarzyszące. W piątek 20 lipca w Tawernie Tortuga zagrał Sylwester Karnafel z Giżycka, w sobotę zaś na żeglarskiej biesiadzie zaprezentował się Kamil Badzioch z zespołem, a po koncercie szantowym połączonym z pokazem zdjęć z pierwszego dnia regat uczestnicy regat bawili się w dyskotekowych rytmach do rana.

W niedzielne popołudnie zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali również puchary i dyplomy z rąk Prezydenta Miasta Olsztyna, który objął patronat nad tegoroczną edycją regat.
 
Organizatorom (Miasto Olsztyn, OSiR Olsztyn, Skysail) dzięki hojności sponsorów udało się nagrodzić wszystkie załogi.

Tegoroczną edycję można udać za bardzo udaną, dlatego też mamy nadzieje że za rok znów Puchar Polski Jachtów Kabinowych zawita do Olsztyna. Bardzo serdecznie dziękując sędziom oraz wszystkim zawodnikom zapraszamy do Olsztyna.

Wyniki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899