TYP: a1

Regaty o Puchar Trzech Marszałków – wiatr dyktował warunki

poniedziałek, 2 lipca 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Tegoroczna, 9. edycja Regat o Puchar Trzech Marszałków na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rozgrywana była pod dyktando aury. W sobotę silny, porywisty wiatr uniemożliwił żeglarzom rozegranie wyścigów. Dlatego o końcowych wynikach zdecydowały rezultaty uzyskane przez uczestników pierwszego dnia regat w piątek 29 czerwca.


[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

 

Mimo niesprzyjającej aury w piątek odbyły się wyścigi klas młodzieżowych i wyścig seniorów, w którym wzięło udział 30 załóg. Ale te regaty to nie tylko rywalizacja sportowa, to także okazja do żeglarskich spotkań. Biorący udział w wydarzeniu żeglarze z Polski i Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji doskonale bawili się przy wieczornych koncertach szantowych, a w uroczystości zakończenia regat wzięli udział nie tylko ich uczestnicy, ale i turyści oraz mieszkańcy miasta.

Nie zabrakło też oficjalnych gości. Wśród nich byli przedstawiciele samorządów województw pomorskiego z wicemarszałkiem Wisławem Byczkowskim i dyrektorem Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztofem Czopkiem, warmińsko-mazurskiego z wicemarszałkiem Mironem Syczem, burmistrzem Krynicy Morskiej Krzysztofem Swatem. Do Krynicy przyjechali też rady Obwodu Kaliningradzkiego Andriej Taszczuk i konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Wiktor Kolesnikow.

 

Uczestnikom regat rozdano trofea i nagrody. Najpierw puchary odebrali najmłodsi zawodnicy. W klasie Optimist gr A w klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Olga Tokaryeva z Bałtisjskiej Szkoły Regatowej, a wśród chłopców najlepszy był Igor Kowaliow z Pionierski Sailing Team. Drugie miejsce wywalczył Stanisław Szestakow z Bałtisjskiej Szkoły Regatowej, a trzecie przypadło Jerzemu Sukowowi z YKP Gdynia. W grupie B dziewcząt wygrała Daria Szpieriewa z Amber Sail Kaliningrad. W klasyfikacji chłopców zwyciężył Parfiom Karnaliewskij z UKS Pionierskiy Sailing, drugi był jego klubowy kolega Siergiej Parfenov, a trzeci Bogdan Sarkisov z Amber Sail Kaliningrad. W kategorii Optimist UKS zwyciężył Wiktor Przezdziecki ze Spójni Warszawa.

Dla Wiktora były to szczególnie trudne zawody.

– Pływało się bardzo fajnie, chociaż było trudno – mówił zwycięzca w rozmowie z Żeglarski.info. – Miałem duży balast, ale fale były półmetrowe i najgorzej pływało mi się w pełnym wietrze. Pierwszy raz ścigałem się w takich warunkach, ale cieszę się, że się udało.

W klasie Cadet dziewcząt pierwsze miejsce wywalczyły Magdalena Lejmańczyk i Zuzanna Grusznic z PMOS Pisz, a drugie były Patrycja Raszczyk i Zuzanna Wachlowska z tego samego klubu. Trzecią lokatę zajęły także reprezentantki PMOS Pisz Wiktoria Ryzińska i Julia Mielewczyk.

W klasie Cadet chłopców zwyciężyli Bartłomiej Szlija i Oskar Plichta z UKŻ Lamelka Kartuzy. Na drugim miejscu znaleźli się Bartosz Ligenza i Jan Dobosz z UKŻ Giżycko, a na trzecim Michał Skocz i Stanisław Magier z MKS Dwójka Warszawa. W klasyfikacji Mix najlepsi byli Marcin Marczewski i Julia Czapiewska z ŻUKS Stężyca. Za nimi uplasowali się Hubert Kuriańczyk i Weronika Marszalik z UKŻ Lamelka Kartuzy, a trzecią lokatę zajęli Stanisław Dan i Amelia Siemaszkiewicz z MBSW UKŻR Giżycko.

Wyścigi seniorów rozegrano w trzech grupach (KWR 1,2 i 3). W grupie pierwszej zwyciężył Janusz Justyński z załogą na jachcie „Strefa Ciszy”.

– To już moje 27 regaty na przestrzeni wielu lat, a bodaj szósty raz startowałem w Pucharze Trzech Marszałków – wspominał Janusz Justyński. – Przez te lata pływałem w różnych warunkach, ale przyznaję, że te należały do kategorii tych najtrudniejszych. Niemniej udało się i jestem z tego bardzo zadowolony.

W grupie drugiej wygrała załoga jachtu „Vega” ze skipperem Sergeyem Zahadobko, a w trzeciej najlepsza była ekipa Andrieja Nichiporenko na jachcie „Mochito”.

Trzydniową imprezę podsumował na zakończenie burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat.

– Cieszę się, że tak wielu młodszych i starszych żeglarzy i żeglarek wzięło udział w tegorocznych zmaganiach – mówił burmistrz. – Gratuluję wszystkim uczestnikom i mam nadzieję, że bawiliście się dobrze. Zapraszam was w każdej chwili do Krynicy no i szczególnie za trzy lata, kiedy województwo pomorskie ponownie będzie gospodarzem regat.

Przyszłoroczna – jubileuszowa, bo już dziesiąta edycja Regat o Puchar Trzech Marszałków odbędzie się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego we Fromborku i Tolkmicku. W Kaliningradzie żeglarze spotkają się przy okazji 11. edycji regat.

Regaty o Puchar Trzech Marszałków zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zalewu Wiślanego.

 

 

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877