TYP: a1

PRO-AIR Cup: kto jeszcze powalczy o mistrzostwo?

poniedziałek, 15 lipca 2019
Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Za tydzień w Gdyni rozpoczną się PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników. Przedstawiliśmy pierwszych pięciu uczestników, teraz czas na kolejnych.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

W dniach 19-21 lipca w Gdyni odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych – PRO-AIR Cup. W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy pierwszych pięciu uczestników regat  – Tomasza Konnaka, Jacka Roszyka, Kubę Marjańskiego, Jacka Chabowskiego i Piotra Adamowicza. Dzisiaj opowiemy o kolejnych samotnych żeglarzach.

Andrzej Kopytko (Opole Sailing Team) jest jednym z tych żeglarzy, którzy wolą samotne wyścigi na dłuższych dystansach. W 2017 roku na „Opolu” wystartował on w transatlantyckich regatach samotników OSTAR i już szykuje się do kolejnej edycji w 2020 roku. Regularnie bierze też udział w Bitwie o Gotland.

– Samotnicze starty wpisują się w mój styl uprawiania żeglarstwa – tłumaczy Andrzej Kopytko. – Regaty krótkodystansowe są wymagające i będą dużym sprawdzianem, zwłaszcza przygotowania fizycznego i ogarnięcia łódki. To też świetne przygotowanie – wprawa w takich impreza procentuje w regatach offshorowych. Zwyciężyć będzie trudno, bo formuła ORC ma swoje mankamenty, ale walczyć trzeba.

W PRO-AIR Cup nie zabraknie też Jana Piernikarczyka (JKM „Gryf” Gdynia), który na jachcie „Pallas” regularnie uczestniczy w zmaganiach załóg jedno i dwuosobowych. Z sukcesami – dwukrotnie zwyciężał i przez pięć lat nieprzerwanie stawał na podium Memoriału im. Leonida Teligi.

– Udział w regatach to mój sposób życia, a samotne ściganie jest dodatkowym wyzwaniem – mówi Jan Piernikarczyk. – Regaty samotników mają też ten plus, że nie trzeba organizować załogi oraz liczą się tylko nasze umiejętności. Wygrać nie będzie łatwo, bo jest bardzo wiele czynników, które wpływają na sukces. Liczą się nie tylko umiejętności, ale też łódki i przeliczniki.

Regatowym nestorem w PRO-AIR Cup będzie bez wątpienia Czesław Perlicki (YKP Gdynia), który uprawia żeglarstwo od 1953 roku i ma w dorobku m.in. złoty medal w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski w klasie QT w 1994 roku.

– Mam rachunki do wyrównania w regatach samotników – opowiada Czesław Perlicki. – Kilkanaście lat temu w Memoriale im. Leonida Teligi popełniłem błąd podczas startu i zostałem zdyskwalifikowany. Ciąży to na mnie, więc mam ochotę jeszcze spróbować samotnego ścigania. Jak będzie dobra pogoda, to z najlepszymi zawodnikami może powojuję.

Znacznie mniej doświadczenia ma Michał Brudnicki (niezrzeszony), który w mistrzostwach wystartuje na jachcie „Amaris”. W regatach samotników zaczął on pływać w 2018 roku, ale od razu z sukcesami.

– W zeszłym zająłem pierwsze miejsce w Memoriale im. Leonida Teligi w grupie Open – wspomina Michał Brudnicki. – Wcześniej pływałem turystycznie, ale zawsze miałem ochotę się pościgać. Postanowiłem więc sprawdzić swoje umiejętności. Teraz kolejnym krokiem są mistrzostwa Polski.

Paweł Wilkowski (YKP Gdynia) jest najbardziej znany z organizacji i występów w regatach w formule dwuosobowej, ale często startuje w wyścigach samotników. W ubiegłym roku w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych zajął piąte miejsce.

– Jako regatowiec mam ochotę zdobyć jakiś tytuł, więc na pewno nie odpuszczę konkurentom – zapewnia Paweł Wilkowski. – Jeśli trafię na odpowiednie warunki, to mogę powalczyć. A z pewnością zamierzam poprawić wynik z zeszłego roku, po którym czuję niedosyt.

Organizatorami PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest JKM „Roda” Gdynia i PoZŻ, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System, Griffin Group Marine, Dalmor Property Managment i Szkoła Morska w Gdyni. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Strona regat: https://2019mzmpzj.regatymorskie.pl/

________________________________________________________________

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

 

 

Tagi: regaty, PRO-AIR Cup
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942