TYP: a1

Port Pieśni Pracy – tyski festiwal szantowy, edycja letnia

wtorek, 16 sierpnia 2022
Informacja prasowa

Nadciąga Port Pieśni Pracy – 38. edycja tyskiego festiwalu szantowego odbędzie się ponownie w Tychach, nad lubianym nie tylko przez żeglarzy jeziorem Paprocany, ale także w kilku innych lokalizacjach. Spotykamy się w dniach 19-21 sierpnia, a oprócz słuchania szant można będzie kibicować uczestnikom regat, zobaczyć film i razem z dziećmi wziąć udział w animacjach z wodą i żaglami w tle. Wstęp wolny. Tawerna Skipperów ma patronat nad wydarzeniem. 

Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na kolejną, 38. edycję Portu Pieśni Pracy – tyskiego festiwalu szantowego. W tym roku – podczas 3 dni koncertów w różnych lokalizacjach miasta Tychy (OW Paprocany, Dzika Plaża Paprocany, plac Baczyńskiego) - będziemy świętować jubileusz gospodarzy Festiwalu. Razem z Perłami i Łotrami podczas wyjątkowego koncertu
w Teatrze Małym w Tychach prześpiewamy 30 lat ich scenicznej działalności, a na scenie stanie aż… 13 Pereł pozwalając cofnąć się w czasie i ponownie zasmakować tego, co działo się na przestrzeni lat w muzycznej historii zespołu. Przygotowania trwają, a jubilaci czerpią radość z kontaktów z byłymi członkami zespołu – trudno, by wspomnienia trzech dekad na scenie nie odżywały! Stali bywalcy festiwalu pewnie z entuzjazmem przyjmą też wiadomość o koncercie nocnym, który po latach nieobecności w tym miejscu powraca do Pubu pod Browarem.

38. Port Pieśni Pracy sprawia, że Tychy na kilka dni stają się miastem portowym, a miłośnicy szant mogą posłuchać swoich ulubieńców. Na sześciu scenach posłuchamy 18 wykonawców,
a wśród nich – oprócz świeżo upieczonych 30-latków także Carrantuohill, Sąsiadów, Marka Szurawskiego, Banana Boat, North Cape czy Dominikę Żukowską i Andrzeja Koryckiego. Pełny program dostępny jest poniżej, a bieżących informacji warto szukać na fanpage’u festiwalu www.fb.com/portpiesnipracy

Wiadomym jest, że nie tylko muzyką żeglarze żyją – festiwal rozpocznie spotkanie z Markiem Szurawskim, który zabierze nas do krainy rumowych i szantowych opowieści, a w ciągu trzech dni Portu Pieśni Pracy odbędą się także regaty o Złoty Róg Miasta Tychy oraz animacje i warsztaty dla dzieci przygotowane przez Klub Żeglarski Ziemowit. Na milusińskich czekać będzie też prawdziwa gratka w samo południe! W niedzielę zaprosimy wszystkie dzieciaki na statek-plac zabaw na OW Paprocany, gdzie do wspólnej muzycznej wyprawy zaproszą szantymeni z zespołu Klang. Miłośnicy kina także mogą liczyć na coś ciekawego – w sobotę, 20 sierpnia w ogrodzie MCK Tychy można będzie zobaczyć prowokujący film „W sieci” (reż. K-duk Kim), opowiadający historię prostego rybaka uwikłanego w sieć walki dwóch politycznych gigantów, dwóch Korei, tej komunistycznej i kapitalistycznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe (w tym jubileusz Pereł i Łotrów w Teatrze Małym w Tychach) jest wolny.

Festiwal ma wieloletnią tradycję i stanowi markę, która co roku przyciąga do Tychów miłośników szant i muzyki folkowej z całej Polski, a nawet zagranicy. Port Pieśni Pracy to integracja międzypokoleniowa, spotkania znajomych, których łączy pasja żeglarska
i zamiłowanie do muzyki, a także spędzanie czasu w otoczeniu charakterystycznych dla miasta Tychy atrakcji turystycznych, w tym wielokrotnie docenianego i nagradzanego Jeziora Paprocany. Festiwal, oprócz zabawy, często niesie ze sobą także akcje społeczne – wielokrotnie prowadzono tu także zbiórki charytatywne dystrybuując festiwalowe koszulki, tak będzie także w tym roku.

Niech dobre wiatry sprzyjają nam w tym roku i niosą ze sobą jedynie te pożądane fale tak, byśmy wraz z końcem sierpnia mogli spotkać się w mieście portowym, jakim na czas Portu Pieśni Pracy stają się Tychy.    
 

 

PROGRAM

Piątek, 19.08.2022 r.

OW Paprocany, ul. Parkowa 17, g. 19.00

Marek Szurawski - spotkanie autorskie

Marta Śliwa Śpiewająco

 

Pub pod Browarem, ul. Katowicka 9, g. 22.00

Węże z Poligonu

Gumowe Szekle

Znienacka Projekt

Orkiestra Samanta

Duet ABC

Happy Crew

Banana Boat

 

Sobota, 20.08.2022 r.,

plac Baczyńskiego, g. 14.00

Kapitan Thorn

North Cape

Znienacka Projekt

Gumowe Szekle

 

Teatr Mały w Tychach, ul. Hlonda 1, g. 17.00

Perły i Łotry

Trzecia Miłość

Dominika Żukowska i Andrzej Korycki

Sąsiedzi

Marek Szurawski

Banana Boat

 

Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Boh. Warszawy 26, g. 20.30

Plenerowe Kino FreeLove w ogrodzie MCK – film „W sieci”

 

Niedziela, 21.08.2022 r.

Statek – plac zabaw dla dzieci na OW Paprocany, ul. Parkowa 17, g. 12.00

Klang

Dzika Plaża Paprocany, ul. Nad Jeziorem, g. 16.00

Mietek Folk

Trzecia Miłość

Kapitan Thorn

Klang

Dominika Żukowska i Andrzej Korycki

Marek Szurawski

North Cape

Carrantuohill


Najnowsze informacje nt. wydarzenia można znaleźć na:   
https://kultura.tychy.pl/

www.facebook.com/portpiesnipracy

www.instagram.com/mcktychy

Tagi: Port Pieśni Pracy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002