TYP: a1

Pomorze wyrusza na morze po raz jedenasty

poniedziałek, 24 września 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

600 uczniów pomorskich szkół weźmie udział w tegorocznej jesiennej edycji akcji Pomorze na Morze. Od 24 do 28 września młodzież będzie pływać po Zatoce Gdańskiej żaglowcem „Zawisza Czarny”.

[t][/t] [s]Fot. Tomasz Falba[/s]

Jako pierwsi na pokład Zawiszy Czarnego" wejdą uczniowie I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach. Po nich gośćmi flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego będą uczniowie ze wszystkich szesnastu powiatów województwa pomorskiego.

Młodzież będzie miała okazję poznać słynny żaglowiec „od środka”, przyjrzeć się pracy załogi, posmakować uroków morskiej żeglugi. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w rejsie. Plan akcji Pomorze na Morze  zakłada, że w ciągu pięciu dni odbędzie się 20 dwugodzinnych rejsów.

Rejs „Zawiszą” to nie jedyny punkt programu tegorocznej akcji Pomorze na Morze. W Gdyni uczniowie odwiedzą także Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie wezmą udział w lekcji muzealnej w obchodzonym w tym roku stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorem akcji jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest jej głównym partnerem.  W projekcie udział biorą również pomorskie samorządy, Muzeum Marynarki Wojennej i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronem medialnym jest portal Żeglarski.info. Akcja odbywa się w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

 

Placówki uczestniczące w akcji Pomorze na Morze:

I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego w Kartuzach, Zespół szkół sportowych im. Polskich Olimpijczyków, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bytowie, Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Pucku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie, Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Pucku, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, Technikum nr 3 im. Bohaterów Szarży pod Krojantami w Chojnicach, Technikum nr 2 w Chojnicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach, Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku, Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego, ul. Krasickiego 2, 83-400 w Kościerzynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, I Liceum Ogólnokształcące w Malborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Malborku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, nr 4 w Malborku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, LNCK przy Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszcz Gdańskim (uczestnicy projektu Zdolni z Pomorza), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, Zespół Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, Zespół Szkół w Sztumie, Zespół Szkół w Dzierzgoniu, II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, SP nr 23 w Gdyni, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej.

Tagi: Pomorze na Morze, akcja, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946