TYP: a1

Pomorze popłynęło na morze już po raz dziesiąty

poniedziałek, 25 czerwca 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Tegoroczna, dziesiąta, edycja akcji Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Pomorze na Morze” upłynęła pod dyktando zmiennej aury. Mimo chłodniejszych dni i deszczowych chmur w bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu „Baltic Star” popłynęło niemal 200 osób.

„Baltic Star” wypływał w rejsy z Gdyni na Zatokę Gdańską kilka razy dziennie w dniach 22-24 czerwca w ramach Święta Morza.

Zainteresowanie akcją było w tym roku ogromne. Bezpłatne wejściówki na rejs zostały rozdane w ciągu kilku godzin od ogłoszenia naboru. Wśród uczestników wydarzenia przewagę stanowili mieszkańcy Trójmiasta i najbliższych okolic. Niektórzy wzięli udział w akcji po raz kolejny.

– Płynęłam dwa lata temu na „Copernicusie” – mówi Natalia, która tym razem w rejs po Zatoce wybrała się z tatą i siostrą. – Wszystko bardzo mi się podobało, a najbardziej opowieści kapitana o różnych wydarzeniach historycznych.

– Było fantastycznie, jesteśmy bardzo zadowoleni – mówiła po rejsie pani Agnieszka Karsznia, a towarzsząca jej rodzina deklarowała, że wyprawa była świetnym urozmaiceniem weekendu.

Podobnego zdania byli inni pytani przez nas rejsowicze bez względu na wiek i poziom morskiego doświadczenia. Byli i tacy, dla których wyprawa na „Baltic Star” była pierwszą okazją do wypłynięcia z portu i przyjrzenia się morzu „z bliska”.

Uczestnicy jednego z sobotnich rejsów mieli okazję wziąć udział w historycznym postawieniu nowego grota na „Baltic Star”.

– Pogoda była na to idealna – mówił kapitan jednostki Robert Smagoń. – Dlatego postawiliśmy żagiel, który zaprezentował się w całej okazałości i na pewno dobrze będzie służył podczas kolejnych rejsów. Tegoroczna odsłona akcji po raz kolejny była dowodem na to, że morską przygodę może przeżyć każdy, bez względu na wiek. Przez trzy dni gościliśmy na pokładzie dorosłych i młodzież szkolną, przedszkolaki i dwuletnie maluchy z rodzicami i dziadkami.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach akcji Pomorze na Morze wzięło udział niemal 5000 osób, głównie mieszkańców Wybrzeża, ale nie tylko. Pomorze na Morze to inicjatywa odbywająca się w ramach gdyńskiego Święta Morza, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski. Każdy z jej uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat z pieczęcią jachtu, potwierdzający udział w rejsie.

Tagi: Pomorze na Morze, akcja, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882