TYP: a1

Pomorze popłynęło na morze już po raz dziesiąty

poniedziałek, 25 czerwca 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Tegoroczna, dziesiąta, edycja akcji Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Pomorze na Morze” upłynęła pod dyktando zmiennej aury. Mimo chłodniejszych dni i deszczowych chmur w bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu „Baltic Star” popłynęło niemal 200 osób.

„Baltic Star” wypływał w rejsy z Gdyni na Zatokę Gdańską kilka razy dziennie w dniach 22-24 czerwca w ramach Święta Morza.

Zainteresowanie akcją było w tym roku ogromne. Bezpłatne wejściówki na rejs zostały rozdane w ciągu kilku godzin od ogłoszenia naboru. Wśród uczestników wydarzenia przewagę stanowili mieszkańcy Trójmiasta i najbliższych okolic. Niektórzy wzięli udział w akcji po raz kolejny.

– Płynęłam dwa lata temu na „Copernicusie” – mówi Natalia, która tym razem w rejs po Zatoce wybrała się z tatą i siostrą. – Wszystko bardzo mi się podobało, a najbardziej opowieści kapitana o różnych wydarzeniach historycznych.

– Było fantastycznie, jesteśmy bardzo zadowoleni – mówiła po rejsie pani Agnieszka Karsznia, a towarzsząca jej rodzina deklarowała, że wyprawa była świetnym urozmaiceniem weekendu.

Podobnego zdania byli inni pytani przez nas rejsowicze bez względu na wiek i poziom morskiego doświadczenia. Byli i tacy, dla których wyprawa na „Baltic Star” była pierwszą okazją do wypłynięcia z portu i przyjrzenia się morzu „z bliska”.

Uczestnicy jednego z sobotnich rejsów mieli okazję wziąć udział w historycznym postawieniu nowego grota na „Baltic Star”.

– Pogoda była na to idealna – mówił kapitan jednostki Robert Smagoń. – Dlatego postawiliśmy żagiel, który zaprezentował się w całej okazałości i na pewno dobrze będzie służył podczas kolejnych rejsów. Tegoroczna odsłona akcji po raz kolejny była dowodem na to, że morską przygodę może przeżyć każdy, bez względu na wiek. Przez trzy dni gościliśmy na pokładzie dorosłych i młodzież szkolną, przedszkolaki i dwuletnie maluchy z rodzicami i dziadkami.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach akcji Pomorze na Morze wzięło udział niemal 5000 osób, głównie mieszkańców Wybrzeża, ale nie tylko. Pomorze na Morze to inicjatywa odbywająca się w ramach gdyńskiego Święta Morza, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski. Każdy z jej uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat z pieczęcią jachtu, potwierdzający udział w rejsie.

Tagi: Pomorze na Morze, akcja, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942