TYP: a1

Pomorze popłynęło na morze już po raz dziesiąty

poniedziałek, 25 czerwca 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Tegoroczna, dziesiąta, edycja akcji Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Pomorze na Morze” upłynęła pod dyktando zmiennej aury. Mimo chłodniejszych dni i deszczowych chmur w bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu „Baltic Star” popłynęło niemal 200 osób.

„Baltic Star” wypływał w rejsy z Gdyni na Zatokę Gdańską kilka razy dziennie w dniach 22-24 czerwca w ramach Święta Morza.

Zainteresowanie akcją było w tym roku ogromne. Bezpłatne wejściówki na rejs zostały rozdane w ciągu kilku godzin od ogłoszenia naboru. Wśród uczestników wydarzenia przewagę stanowili mieszkańcy Trójmiasta i najbliższych okolic. Niektórzy wzięli udział w akcji po raz kolejny.

– Płynęłam dwa lata temu na „Copernicusie” – mówi Natalia, która tym razem w rejs po Zatoce wybrała się z tatą i siostrą. – Wszystko bardzo mi się podobało, a najbardziej opowieści kapitana o różnych wydarzeniach historycznych.

– Było fantastycznie, jesteśmy bardzo zadowoleni – mówiła po rejsie pani Agnieszka Karsznia, a towarzsząca jej rodzina deklarowała, że wyprawa była świetnym urozmaiceniem weekendu.

Podobnego zdania byli inni pytani przez nas rejsowicze bez względu na wiek i poziom morskiego doświadczenia. Byli i tacy, dla których wyprawa na „Baltic Star” była pierwszą okazją do wypłynięcia z portu i przyjrzenia się morzu „z bliska”.

Uczestnicy jednego z sobotnich rejsów mieli okazję wziąć udział w historycznym postawieniu nowego grota na „Baltic Star”.

– Pogoda była na to idealna – mówił kapitan jednostki Robert Smagoń. – Dlatego postawiliśmy żagiel, który zaprezentował się w całej okazałości i na pewno dobrze będzie służył podczas kolejnych rejsów. Tegoroczna odsłona akcji po raz kolejny była dowodem na to, że morską przygodę może przeżyć każdy, bez względu na wiek. Przez trzy dni gościliśmy na pokładzie dorosłych i młodzież szkolną, przedszkolaki i dwuletnie maluchy z rodzicami i dziadkami.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach akcji Pomorze na Morze wzięło udział niemal 5000 osób, głównie mieszkańców Wybrzeża, ale nie tylko. Pomorze na Morze to inicjatywa odbywająca się w ramach gdyńskiego Święta Morza, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski. Każdy z jej uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat z pieczęcią jachtu, potwierdzający udział w rejsie.

Tagi: Pomorze na Morze, akcja, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940