TYP: a1

Pomorze na morze – tym razem wypływamy z nowej gdyńskiej mariny

środa, 12 czerwca 2019
Dariusz Olejniczak/www.zeglarski.info

Pomorski Związek Żeglarski zaprasza wszystkich chętnych do udziału w czerwcowej odsłonie akcji „Pomorze na Morze”, która jest stałym punktem gdyńskiego Święta Morza. W bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej żaglowcem „Baltic Star” będzie można popłynąć w dniach 21-23 czerwca.

{t][/t] [s]Fot. Dariusz Olejniczak/ www.zeglarski.info[/s]

Trwające ok. dwóch godzin rejsy rozpoczynać się będą w godz. 10 (z wyjątkiem piątku 21 czerwca), 12, 14 i 16. W tym roku, inaczej, niż latach ubiegłych, żaglowiec będzie czekał na spragnionych morskiej przygody w nowym żeglarskim zakątku Gdyni – Marina Yacht Park w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca Sea Towers (Basen Prezydenta).

Inny jest również sposób zapisywania się na rejs. W poprzednich latach obowiązywały wcześniejsze zapisy telefoniczne. Tym razem zastosowaliśmy metodę zapisów na miejscu bezpośrednio przed rejsem:

– zbiórka chętnych przed furtką do Mariny (na końcu Nabrzeża Prezydenta, naprzeciwko Sea Towers) kilkanaście minut przed wypłynięciem w rejs,

– wszyscy chętni muszą zgłosić się do przedstawiciela PoZŻ obecnego na miejscu i wpisać się na listę pasażerów "Baltic Star".

Uwaga! Warto przyjść chwilę wcześniej, bo na pokład mogą wejść tylko 22 osoby spoza stałej załogi statku (i ani jedna więcej). Na potrzeby potencjalnych uczestników akcji w dniach 21-23 czerwca, od godziny 9.45 do godziny 16, czynny będzie specjalny numer telefonu: nr tel. 695-111-180.

Wszyscy uczestnicy rejsów otrzymają specjalne certyfikaty.

„Baltic Star” to jeden z najstarszych polskich, drewnianych oldtimerów. Zbudowany w Darłowie, w 1947 r., z drewna dębowego  jako kuter rybacki, po kilkukrotnych zmianach armatorów i portów macierzystych, ostatecznie został wycofany z połowów pod koniec lat 70., w związku z wymianą polskiej floty rybackiej na jednostki stalowe. W latach 80., poddany drobnym zmianom, rozpoczął jako „Makler”, pływanie rekreacyjne. W roku 1997 został gruntownie przebudowany i od tej pory jako „Baltic Star” pływa po Morzu Bałtyckim i Północnym, uczestnicząc m.in. w zlotach żaglowców i oldtimerów. Od listopada 2014 stacjonuje w Gdańsku, cały czas poddawany jest zabiegom konserwatorskim. Podczas ostatniej zimy otrzymał nowy maszt i olinowanie stałe.

Święto Morza w Gdyni odbędzie się już po raz siódmy. PoZŻ jest jednym z jego organizatorów.

Więcej o tegorocznym Święcie Morza

Tagi: rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852