TYP: a1

Pomorski sezon żeglarski i motorowodny otwarty

poniedziałek, 20 maja 2013
Informacja prasowa

Fot. Tadeusz Lademann
Pomorski sezon żeglarski i motorowodny został oficjalnie otwarty w niedzielę 19 maja w Pucku. W tamtejszym Porcie Rybackim pojawili się żeglarze, motorowodniacy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.30. Poprowadził ją znany publicysta morski Aleksander Gosk. W trakcie uroczystości głos zabierali m. in. burmistrz Pucka Marek Rintz, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Jan Jakubowski, marszałka województwa reprezentował Zbigniew Ptak, a administrację morską dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, jednocześnie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski.

W trakcie imprezy zainaugurowany został Puchar Bałtyku Południowego. To nowatorska inicjatywa, polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych, biorących udział w tradycyjnie dotąd rozgrywanych regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Puchar powstał w wyniku porozumienia Pomorskiego, Zachodniopomorskiego, Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Obwodowej Organizacji Żeglarskiej. Ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego od Szczecina do Kaliningradu. Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmuje aż 64 imprezy!

Przedstawiciel Biura Pucharu Bałtyku Południowego: Andrzej Szrubkowski oraz jego koordynator organizacyjny Jacek Zieliński otrzymali nominacje do zajmowania się imprezą podpisane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Zrewanżowali się podarowując mu zdjęcie legendarnego jachtu „Miranda”, na którym Zbigniew Puchalski, w latach 1976-1980, opłynął samotnie świat dookoła. Model tego jachtu będzie głównym trofeum Pucharu.

Otwarcie tegorocznego sezonu było też okazją do wręczenia przez reprezentanta marszałka województwa pomorskiego Zbigniewa Ptaka flagi Pomorza, 21-letniej gdańszczance Małgorzacie Czujko. Za kilkanaście dni, w ramach projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, rozpocznie ona rejs przez trzy oceany. Na jachcie „Nekton” odbędzie podróż z Dżakarty do Patagonii. Wyprawa zamierza dotrzeć do polskiej stacji polarnej na Antarktydzie. Małgosia stanie się w ten sposób najmłodszą Polką, która postawiła nogę na tym kontynencie.

Nie mogło się obyć bez wręczania nagród i wyróżnień. Nagrody dostali uczestnicy regat jachtów klasy Puck, które ścigały się z tej okazji na wodach Zatoki Puckiej. Andrzej Królikowski zaś otrzymał od motorowodniaków Złotą Śrubę.

Kulminacją uroczystości otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego i motorowodnego było podniesienie na maszt flag. Wydarzenie uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej i zespołu szantowego Sukces.

Po uroczystości w nowym budynku Portu Rybackiego odbyło się spotkanie żeglarzy. W jego trakcie otwarta została wystawa poświęcona projektowi „OSTAR for Dydek”. W jego ramach kapitan Krystian Szypka już 27 maja wystartuje w słynnych regatach samotników OSTAR. Swój występ zadedykował, zmarłej dwa lata temu, koszykarce Małgorzacie Dydek.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940