TYP: a1

Pogoria. Legenda żaglowca zwodowana!

poniedziałek, 29 czerwca 2020
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle/PoZŻ

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 27 czerwca w wodowaniu książki Krzysztofa Romańskiego, poświęconej żaglowcowi „Pogoria”.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

W uroczystości zorganizowanej w samo południe na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park w Gdyni dopisało wszystko. Pogoda była słoneczna, zacumowana w marinie „Pogoria” przyciągała uwagę gości, a jej załoga zadbała o poczęstunek. Na dodatek żaglowiec nie był jedyną legendą – w wydarzeniu wzięli udział także m.in. Zygmunt Choreń, najbardziej znany polski konstruktor i autor projektu „Pogorii” oraz Krzysztof Baranowski, jej wieloletni kapitan i twórca „Szkoły pod żaglami”. W lepszym towarzystwie nie można sobie wyobrazić wodowania książki „Pogoria. Legenda żaglowca”, poświęconej jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców, obchodzącemu w tym roku 40-lecie powstania.

– Żaglowcowi się ta książka należała, ponieważ ma bardzo interesujący, a miejscami burzliwy życiorys – mówi Krzysztof Baranowski. – Cieszę się, że statek przetrwał mimo różnych kłopotów, takich jak na przykład połamanie masztów. Widać jest on niezniszczalny. Sporo wypływałem na jej pokładzie, mam wrażenie, że najwięcej ze wszystkich kapitanów „Pogorii”.

Autorem książki jest Krzysztof Romański, trójmiejski dziennikarz i pasjonat żaglowców. W „Pogorii. Legendzie żaglowca” zebrał on szesnaście wywiadów z osobami, które miały największy wpływ na dzieje tej jednostki, m.in. z Adamem Jasserem z Bractwa Żelaznej Szekli i Markiem Klebanem, dyrektorem Biura Armatorskiego Sail Training Association Poland, współwłaściciela i armatora żaglowca.

– „Pogoria” to jest taki żaglowiec, który rozkochał w sobie wiele pokoleń Polaków i nie tylko – bo ma przyjaciół na całym świecie – tłumaczy Krzysztof Romański. – Rozkochała też i mnie. I nie tylko dlatego, że jest moją rówieśniczką – była ona zawsze w moim domu, bo ojciec był marynarzem i zbierał wszystkie wydawnictwa poświęcone morzu. Była wśród nich książka o bardzo frapującym tytule „Byłem kaczorem”, w której Sergiusz Nawrocki – jeden z absolwentów szkoły pod żaglami Krzysztofa Baranowskiego – snuł opowieść o „Pogorii”. I tak się zaczęło to zainteresowanie.

Punktem kulminacyjnym sobotniego wydarzenia było wodowanie książki. Matka chrzestna – Marta Szeluga-Romańska, żona autora – pokropiła ją różą umoczoną w morskiej wodzie. Nie zabrakło też wypowiedzenia uroczystej formuły – „Nadaję ci imię „Pogoria. Legenda żaglowca”. Dawaj radość Czytelnikom i sław imię „Pogorii”.

Wodowanie książki było także okazją do wręczenia medali 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes ds. morskich PZŻ pierwszy – przyznany żaglowcowi „Pogoria” – złożył na ręce Zygmunta Chorenia, Krzysztofa Baranowskiego, Macieja Leśnego, Andrzeja Szklarskiego i Marka Brągoszewskiego. Drugi wręczył Krzysztofowi Romańskiemu.

– „Pogoria” to legenda, która ciągle pływa i szkoli nowe pokolenia żeglarzy, ale dorobiła się wielu wspaniałych opowieści – mówi Bogusław Witkowski. – Dlatego wodowanie tej książki to jedna z najważniejszych uroczystości podczas tegorocznego Święta Morza w Gdyni.

Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i wydawnictwo Nautica. Wodowanie było częścią obchodów Święta Morza w Gdyni stąd obecność na uroczystości przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej.

Tawerna Skipperów jest patronem medialnym książki. 

 
Tagi: Krzysztof Romański, Pogoria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942