TYP: a1

Pierwsze regaty klasy J70 w sezonie 2018

czwartek, 18 stycznia 2018
Informacja prasowa/MT Partners

Od piątku do niedzieli w Monaco odbędzie się trzecia runda Sportsboat Winter Series. Udział w tych regatach wezmą dwie polskie załogi startujące na jachtach klasy J70 – Flexistav Apotex Team i Cellfast Sailing Team.

[t][/t] [s]Fot.  MT Partners[/s]

Po przerwie świąteczno-noworocznej, karuzela regatowa rusza ponownie. Regaty w Monaco są jedną z nielicznych możliwości w Europie, aby w okresie zimy utrzymać kontakt z żeglarstwem sportowym. Dla Polaków, dla których J70 to wciąż nowa klasa, możliwość treningu w formie rywalizacji jest najlepszym sposobem przygotowania się do sezonu głównego. „To będzie nasz drugi start w tej zimowej serii w Monaco, tym razem jedziemy w naszym podstawowym składzie, tym najcięższym” – śmieje się skipper Flexistav Paweł Tarnowski. „To akurat dobrze się składa, gdyż nasze ok 400-410 kg powinno w tych regatach być naszym handicapem. Prognozy na razie są silnowiatrowe, co najmniej na piątek i sobotę, ciekaw jestem czy uda się nam zejść na wodę i wystartować.” 

[t][/t] [s]Fot.  MT Partners[/s]

„W Monaco zawsze jak pływamy to panują specyficzne warunki. Albo wieje bardzo mocno, aż za dużo aby bezpiecznie rozgrywać zawody, albo nie wieje prawie w ogóle.”- wyjaśnia Piotrek Kucharski, dziobowy Flexistav – „Jedziemy w ciężkim składzie więc niech wieje mocno, wtedy powinniśmy powalczyć o dobre miejsce”

 

W poprzednich regatach w Monaco załoga Tarnowskiego zajęła doskonałe 7 miejsce, po raz pierwszy lokując się w czołowej dziesiątce. „Apetyty nam rosną, ale wiemy że przed nami jeszcze dużo pracy. Jeśli uda się regularnie pływać w okolicy czołówki, to wynik sam się pojawi” – ocenia Tomek Bączkiewicz, trymer załogi Flexistav – „Po cichu liczmy na miejsce w top5, to by było już coś dużego dla nas” – dodaje Bączkiewicz.

„Jacht mamy dobrze przygotowany i ustawiony. Przeszedł mały posezonowy remont przed poprzednimi regatami, a teraz dodatkowo mamy wyremontowanego spinakera, który na ostatnich regatach troszkę ucierpiał w silnym wietrze” – podsumowuje Łukasz Kiwer, czwarty załogant Flexistav.

[t][/t] [s]Fot. MT Partners[/s]

W regatach udział weźmie również załoga Cellfast, ale tym razem za sterem usiądzie Michał Korneszczuk. Paweł Oskroba, który sterował Cellfastem w poprzednich regatach, gdy uzyskali swój najlepszy do tej pory w J70 wynik kończąc regaty na 12 miejscu, tym razem wystąpi w roli taktyka i trymera grota. Zamiana ról w załodze jest kolejnym etapem szukania najbardziej optymalnego składu i przygotowań do sezonu letniego.

 

Po dwóch rundach Monaco Winter Series załoga Flexistav zajmuje 14 miejsce, a Cellfast 29 miejsce w rankingu generalnym, mimo startu tylko w jednych regatach. Sklasyfikowanych jest 35 załóg z 11 krajów, a zdecydowanie prowadzi rosyjska załoga Art Tube, która wygrała obie dotychczas rozegrane rundy.

 

Tagi: regaty, Michał Korneszczuk, Paweł Tarnowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 August

W Cowes rozpoczęto regaty jachtów brytyjskich i jednego amerykańskiego (szkunera "America") wokół wyspy Wight. Długodystansowy wyścig wygrała "America"; od nazwy szkunera wzięły miano Regaty o Puchar Ameryki
sobota, 2 sierpnia 1851
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Urodził się Andrzej Rościszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, laureat nagrody Rejs Roku (1970 r.) za rejs dookoła Irlandii na s/y "Śmiały". Jest jednym z najbardziej znanych żeglarzy, któryrzy prowadzili rejsy w rejony polarne, m.in. na "Generale Z
sobota, 2 sierpnia 1930