TYP: a1

Pierwsze Medale Zaruskiego przyznane

czwartek, 15 listopada 2018
Informacja prasowa

W Dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2018 roku Rada Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP odznaczyła 100 instruktorów harcerskich Medalem Za zasługi w Wychowaniu Wodnym im Generała Zaruskiego.

Medal Za Zasługi w Wychowaniu Wodnym ZHP im. Generała Zaruskiego został ustanowiony na stulecie harcerskiego ruchu wodnego, które przypadało w 2017 roku. Pierwszych stu instruktorów odznaczono medalem w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski – 11 listopada 2018 roku.  Uchwałę Rady Fundacji przyznającą medale wraz z listą odznaczonych, uroczyście odczytali w siedzibie Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni hm. Rafał Klepacz i phm. Rafał Maresch z Zarządu Fundacji. Wydarzenie odbyło się po zakończeniu Parady Niepodległości w Gdyni, w której brali udział przedstawiciele Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Wśród odznaczonych znaleźli się druhny i druhowie, którzy w swojej pracy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju wychowania wodnego i morskiego. Są wśród nich między innymi komendanci chorągwi, piloci chorągwi, instruktorzy żeglarstwa, kapitanowie flagowego żaglowca sy Zawisza Czarny i wiele innych osób.

Wychowanie w Związku Harcerstwa Polskiego, szczególnie wodne i morskie, jest działalnością rozłożoną na wiele lat i często aktywność instruktorów jest mało spektakularna i na co dzień niewidoczna dla otoczenia. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie odznaczonych w proces wychowania wodnego młodzieży oraz podziękować im, choćby symbolicznie, za ich służbę.

Medale będą wręczane podczas uroczystych zbiórek w macierzystych chorągwiach osób odznaczonych oraz podczas uroczystych zbiórek na pokładzie flagowego żaglowca sy Zawisza Czarny.

Pełna lista pierwszych stu odznaczonych Medalem Zaruskiego znajduje się na stronie: https://cwm.edu.pl/medal-zaruskiego

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślności w dalszej działalności wychowawczej.

Tagi: medal, harcerstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492