TYP: a1

Pierwsze Medale Zaruskiego przyznane

czwartek, 15 listopada 2018
Informacja prasowa

W Dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2018 roku Rada Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP odznaczyła 100 instruktorów harcerskich Medalem Za zasługi w Wychowaniu Wodnym im Generała Zaruskiego.

Medal Za Zasługi w Wychowaniu Wodnym ZHP im. Generała Zaruskiego został ustanowiony na stulecie harcerskiego ruchu wodnego, które przypadało w 2017 roku. Pierwszych stu instruktorów odznaczono medalem w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski – 11 listopada 2018 roku.  Uchwałę Rady Fundacji przyznającą medale wraz z listą odznaczonych, uroczyście odczytali w siedzibie Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni hm. Rafał Klepacz i phm. Rafał Maresch z Zarządu Fundacji. Wydarzenie odbyło się po zakończeniu Parady Niepodległości w Gdyni, w której brali udział przedstawiciele Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Wśród odznaczonych znaleźli się druhny i druhowie, którzy w swojej pracy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju wychowania wodnego i morskiego. Są wśród nich między innymi komendanci chorągwi, piloci chorągwi, instruktorzy żeglarstwa, kapitanowie flagowego żaglowca sy Zawisza Czarny i wiele innych osób.

Wychowanie w Związku Harcerstwa Polskiego, szczególnie wodne i morskie, jest działalnością rozłożoną na wiele lat i często aktywność instruktorów jest mało spektakularna i na co dzień niewidoczna dla otoczenia. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie odznaczonych w proces wychowania wodnego młodzieży oraz podziękować im, choćby symbolicznie, za ich służbę.

Medale będą wręczane podczas uroczystych zbiórek w macierzystych chorągwiach osób odznaczonych oraz podczas uroczystych zbiórek na pokładzie flagowego żaglowca sy Zawisza Czarny.

Pełna lista pierwszych stu odznaczonych Medalem Zaruskiego znajduje się na stronie: https://cwm.edu.pl/medal-zaruskiego

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślności w dalszej działalności wychowawczej.

Tagi: medal, harcerstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001