TYP: a1

Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane

środa, 2 stycznia 2019
Informacja prasowa

Wręczono Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są nową inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje Miasto Gdańsk, a mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa będą corocznie przyznawane w trzech kategoriach. Organizacje i Wydarzenia – dla odbywających się w Gdańsku inicjatyw żeglarskich, Nadzieje – dla młodych żeglarzy, którzy z sukcesami rozpoczynają swoją „wodną” przygodę oraz tytułowe Lwy - dla osób wyjątkowo zasłużonych w środowisku żeglarskim.

Uroczystość wręczenia nagród obyła się w piątek 28 grudnia 2018 w AZS Galion w Gdańsku – Górkach Zachodnich. Trudno było o lepsze miejsce – wszak Górki Zachodnie to niepisana stolica gdańskiego żeglarstwa. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, ale także takich gwiazd żeglarstwa jak dwukrotni olimpijczycy w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kłodziński, czy też konstruktor jachtowy i gdański żeglarz Piotr Adamowicz. Ceremonie poprowadził znany działacz sportowy Maciej Olszewski.

 

 W kategorii Organizacje i Wydarzenia wyróżnieni zostali:

 • Fundacja Gdańska – organizacja znana z wielu wydarzeń miejskich, w tym zlotu Baltic Sail Gdańsk. Nagrodę w imieniu fundacji odebrał wiceprezes - Paweł Buczyński.
 • Gdański Ośrodek Sportu – od lat prowadzi projekt Gdańsk Ratuje Żaglowiec, w ramach, którego została odbudowana, ale również od wielu lat utrzymywana jest jednostka STS Generał Zaruski. Nagrodę odebrał dyrektor Leszek Paszkowski.
 • Yacht Club Gdańsk – nowo powstały jachtklub, który w tym roku zorganizował XIII edycję regat Pantaenius Nord CUP Gdańsk, ale również panel „Czy żeglarstwo jest Eko?”. Nagrodę odebrał komandor Tomasz Micewicz.
 • 77 Racing Club – również nowopowstała organizacja, która z powodzeniem przywraca żeglarzom południową część mariny przy Twierdzy Wisłoujście. Nagrodę odebrał prezes Piotr Tarnacki.
 • Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk – miejsce szkoleń studentów AWFiS oraz organizacji konferencji szkoleniowych dla trenerów i sędziów. Nagrodę odebrał Mieczysław Kowalczyk.
 • Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS (Galion) – ośrodek, który oprócz współorganizacji wydarzeń takich jak regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk, czy Mistrzostwa Polski w klasach Olimpijskich jest miejscem wielu zgrupowań żeglarskich. Nagrodę odebrał dyrektor Rafał Zakrzewski.
 • Gdański Klub Żeglarski - Powstał w 2007 roku i od tego czasu szkoli dzieci i młodzież. W tym roku jego wychowankowie odnieśli takie sukcesy jak wygrana w Mistrzostwach Polski klasy Optymist do 9 lat, czy Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie RSX. Nagrodę odebrał prezes Grzegorz Mańkucki.  
 • Gdańska Federacja Żeglarska – powstała w 2005 roku zrzeszając gdańskie kluby żeglarskie. Od wielu lat prowadzi Puchar Zatoki Gdańskiej. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Załucki.

W kategorii Nadzieje Gdańskiego Żeglarstwa nagrody otrzymali:

 • Karol Stachowski (GKŻ) – Mistrz Polski w klasie Optimist gr. B do lat 9.
 • Mikołaj Michalski (GKŻ) - tegoroczny Mistrz Polski Juniorów w klasie RSX.
 • Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) –w załodze z Aleksandrą Melzacką zajęły 8 miejsce podczas Mistrzostw Świata w klasie 49FX.
 • Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) – Zwycięzca Regat Kieler Woche 2018 w klasie Laser Radial.

Nagrody Indywidulane otrzymali:

 • Łukasz Trzciński – indywidualny i załogowy Morski Żeglarski Mistrz Polski 2018. Skipper jachtu Good Speed.
 • Piotr Tarnacki – w 2018 roku zdobył ósme Mistrzostwo Świata w klasie Micro, Zdobywca Bursztynowego Pucharu Neptuna 2018 na katamaranie Flying Phantom „Roca”.

 

Sezon żeglarski obfitował nie tylko w radosne wydarzenia. Na wieczną wachtę odszedł Ireneusz „Reniek” Butowski, który był „dobrym duchem” przystani żeglarskich w Górkach Zachodnich. Podczas uroczystości został uhonorowany minutą ciszy.

Po zakończeniu ceremonii wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek przy żeglarskich melodiach.

Gdańskie Lwy Żeglarskie ufundowane z taką myślą, aby znalazły stałe miejsce w kalendarzu gdańskich żeglarskich. 

 
 
Tagi: nagroda, Gdańskie Lwy Żeglarskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942