TYP: a1

ORP Błyskawica inauguruje 45. sezon wystawienniczy

poniedziałek, 15 czerwca 2020
Z mediów/Muzeum Marynarki Wojennej

To dobra wiadomość dla tych, co w ramach wakacji wybiorą się nad polskie morze. Od wtorku, 16 czerwca w Gdyni znów będzie można zwiedzać Okręt – muzeum „Błyskawicę”. To już 45. sezon wystawienniczy okrętu. 

 

Okręt będzie czynny w godz. 10 – 13 i 14 – 16 (kasa zamyka się o 12.15 i 15.15), w poniedziałki okręt będzie nieczynny. Obowiązują nowe zasady zwiedzania okrętu, dostosowane do wymogów trwającego zagrożenia pandemicznego:

- zwiedzanie indywidualne lub w grupach do 5 osób;

- zwiedzanie z przewodnikiem maksymalnie w grupach do 5 osób (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna)

- do 50 osób jednocześnie na pokładzie

- czas zwiedzania do 30 minut

 

- należy zachować po 2 metry odstępu w kolejce i między zwiedzającymi

- wymagane jest noszenie maseczek oraz dezynfekcja rąk po wejściu na pokład

 

Zwiedzanie z przewodnikiem dla większych grup oraz zajęcia edukacyjne nie są możliwe do odwołania.

 

ORP „Błyskawica” to prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. Okręt wciąż nosi biało-czerwoną wojenną banderę. Pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej i ma etatową marynarską załogę. Jest niezwykle cennym i atrakcyjnym obiektem muzealnym – wizytówką morskiej Polski, Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Dokumentuje tradycje walk polskich marynarzy, jest miejscem reprezentacyjnych spotkań i uroczystości państwowych, w tym uroczystych promocji oficerów Marynarki Wojennej, ostoją odwiecznego morskiego ceremoniału, a równocześnie świetnie utrzymanym zabytkiem wojennomorskiej techniki o światowej randze.

 

Muzeum Marynarki Wojennej utrzymuje w pomieszczeniach „Błyskawicy” wystawę poświęconą walkom marynarzy podczas II wojny światowej.

Tagi: ORP Błyskawica, Muzeum Marynarki Wojennej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883