TYP: a1

Omegi wracają do Warszawy

czwartek, 21 czerwca 2018
Informacja prasowa

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. 23 i 24 czerwca do zawodów staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka. Zawodom na rzece towarzyszyć będzie szereg atrakcji na lądzie, gdzie w dwóch strefach warszawiacy i turyści będą mogli aktywnie uczestniczyć w tym żeglarskim święcie.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega odbędą się 23 i 24 czerwca na odcinku Wisły od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego. W pierwszym dniu regat, w klasie Omega ścigać się będą wybitni warszawscy żeglarze i sportowcy i olimpijczycy - Dominik Życki, Kuba Pawluk, Anna Weinzieher, Przemysław Tarnacki, Kuba Strzyczkowski, czy Olek Hanusz. Te wyjątkowe postaci przez lata poszukiwały wiatru i wody poza miastem, tym razem będą mogli zademonstrować swoje umiejętności w samym sercu Warszawy.

W ramach roku aktywności nad Wisłą proponujemy różnorodne formy aktywnego spędzania czasu na rzece i nad jej brzegami. Bardzo nas cieszy, że do popularnej i stale rozwijanej oferty wodniackiej, dołączy żeglarstwo. To najlepszy dowód na to że Wisła żyje, a Dzielnica Wisła przyciąga swoją wyjątkowością i różnorodnością - mówi Michał Olszewski Zastępca Prezydenta m. Warszawy.

Zawodnicy będą rywalizować na jachtach klasy Omega – łódki wymyślonej i skonstruowanej w Warszawie podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku. To niesamowite, że łódka wymyślona pond 75 lat temu jest nadal produkowana i tak popularna. Omega przez lata stała się swoistą klasą narodową obecną wszędzie, tylko nie w Warszawie. Chcielibyśmy to zmienić, przywrócić warszawiakom możliwość pływania na żaglu bez konieczności wyjazdów za miasto – zapowiada Kasper Orkisz pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła.

Znakiem rozpoznawalnym regat będzie pływająca galeria sztuki. Na żaglach startujących w regatach Omeg znajdą się projekty wybitnych warszawskich artystów- Sławka Pawszaka, Ewy Ciepielewskiej czy Oli Jasionowskiej. Każdy z żagli będzie miał swojego mecenasa wśród firm zaangażowanych w organizację regat.

Obecność artystów i sztuki w przestrzeni publicznej ma ogromną siłę sprawczą. Dla Dom Development  sztuka jest narzędziem do tworzenia osiedli mieszkaniowych o wyjątkowym charakterze. Dlatego na żaglach Jachtów typu Omega, biorących udział w wydarzeniu znajdują się grafiki nawiązujące do artystycznych dzieł, które zdobią osiedla zrealizowane przez naszą spółkę. Na całym świecie artyści realizują projekty w przestrzeni publicznej, które mają znaczący wkład w tożsamość miejsc. Dzięki temu przestrzeń publiczna staje się bogatsza, przez co ludzie w niej przebywający chętnie do niej wracają i utożsamiają się nią.- mówi Radosław Bieliński – Rzecznik prasowy Dom Development SA, Prezes Fundacji Dom Development City Art.

Kibiców zmagań na wodzie organizator zaprasza do dwóch stref. Strefa animacji żeglarskich na bulwarze im. Jana Karskiego będzie obfitowała w atrakcje dla dzieci i nie tylko, w strefie kibica na bulwarze im Gen. Pattona rywalizacja będzie komentowana na żywo. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych rejsach realizowanych przy współpracy z Warszawskimi Wiankami.

Promocja sportu i aktywności sportowej od zawsze była wpisana w DNA naszego klubu, dlatego tym bardziej cieszymy się z możliwości wsparcia inicjatywy powrotu Omeg na Wisłę. Zależy nam na tym, by żagiel, który będzie reprezentować w regatach nasza drużyna symbolizował wartości klubu i oddawał wyjątkowy charakter legijnej społeczności. W gronie kibiców Legii Warszawa jest wielu artystów i pasjonatów, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować specjalny konkurs dla naszych fanów. Zwycięski projekt będzie mógł dumnie reprezentować Legię Warszawa podczas regat - mówi Rzecznik Prasowy Legii Warszawa Izabela Kruk

Do udziału w regatach organizator zaprasza również wszystkich armatorów jachtów śródlądowych. Rywalizacja w klasie otwartej odbędzie się przez dwa dni w sobotę i niedzielę 23 i 24 czerwca.
W sobotę będą rywalizowali na tej samej trasie co Omegowcy, natomiast w niedzielę wszystkie wyścigi obędą się przy bulwarze Gen. Pattona, a strefa kibica będzie na pływającym pawilonie „ Nowa Fala”.

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich pomiotów: Stołeczna Estrada, jako organizator Wianków nad Wisłą, Dom Development, Legia Warszawa i MPWiK, które wystawią swoje załogi w regatach. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem st. Warszawą pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego .

 

 

 

Tagi: regaty, omega
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Neptun mnie wysłuchał! Od lat marzyłem o powrocie omegi na Wisłę. Właśnie tu na Wiśle w sekcji żeglarskiej Pałacu Młodzieży, na omedze w 1964 roku zaczynałem swoją przygodę z żeglarstwem. Brawo organizatorzy.
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 8:34 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953