TYP: a1

Oldtimery zawitały do Gdańska

piątek, 3 września 2010
Karolina Grad
Zlot OldtimerówW dniach 27-29 sierpnia 2010 w Marinie Gdańsk odbył się IV Zlot Oldtimerów. Organizatorem spotkania miłośników starych łodzi i jachtów z całego świata było miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz kapitan Jerzy Wąsowicz – pomysłodawca imprezy.

W IV edycji imprezy uczestniczyło prawie 200 żeglarzy z 33 załóg wraz ze swoimi starymi jednostkami. Co warto podkreślić w imprezie wzięły udział nie tylko polskie, ale i zagraniczne jednostki. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Brytyjczycy (Phoebe), Szkot (Incentive), Duńczyk (Mareas) czy Litwini z przepięknego żaglowca Brabander.

Sprzyjająca aura, atrakcyjna lokalizacja, a przede wszystkim wspaniałe żaglowce sprawiły, że gdańska marina zapełniła się od zwiedzających Gdańszczan i turystów ciekawych historii tych pięknych jednostek. Na kejach mariny co i rusz słychać było barwne opowieści właścicieli oldtimerów, których w skupieniu słuchały „szczury lądowe”. Najmłodsi z wypiekami na twarzach penetrowali wszystkie zakamarki gościnnych jednostek. Chętni mieli okazję nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich, a na fanów literatury czekało stoisko z marynistycznymi publikacjami. Niewątpliwą atrakcją Zlotu okazały się również Oldtimery...na lądzie. Prawie każdy chciał sobie zrobić zdjęcie z poczciwą syrenką czy czarną wołgą, pamiętaną przez wielu jako największy „straszak” z dzieciństwa.

Dodatkowymi atrakcją tegorocznego Zlotu było odsłonięcie Gdańskiej Alei Oldtimerów. Kapituła, w skład której weszli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasador Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz, Dyrektor MOSiR Gdańsk – Leszek Paszkowski, Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego – Jerzy Litwin, Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska – Andrzej Stelmasiewicz, kapitan S/Y Antica – Jerzy Wąsowicz postanowiła, że pierwszą jednostką uhonorowaną brązową tablicą został S/Y Korsarz.

Imprezę zwieńczyła parada jachtów po Motławie. Publiczność, która szczelnie wypełniła Długie Pobrzeże w Gdańsku gromkimi oklaskami i radosnym machaniem żegnała uczestników IV-go Zlotu Oldtimerów, jednocześnie zachęcając ich do powrotu do pięknego grodu nad Motławą najpóźniej za dwa lata, czyli podczas kolejnej edycji imprezy.

Zlot Oldtimerów Zlot Oldtimerów
Zlot Oldtimerów Zlot Oldtimerów
Zlot Oldtimerów Zlot Oldtimerów
Źródło: Marina Gdańsk

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932