TYP: a1

Oldtimery zawitały do Gdańska

piątek, 3 września 2010
Karolina Grad
Zlot OldtimerówW dniach 27-29 sierpnia 2010 w Marinie Gdańsk odbył się IV Zlot Oldtimerów. Organizatorem spotkania miłośników starych łodzi i jachtów z całego świata było miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz kapitan Jerzy Wąsowicz – pomysłodawca imprezy.

W IV edycji imprezy uczestniczyło prawie 200 żeglarzy z 33 załóg wraz ze swoimi starymi jednostkami. Co warto podkreślić w imprezie wzięły udział nie tylko polskie, ale i zagraniczne jednostki. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Brytyjczycy (Phoebe), Szkot (Incentive), Duńczyk (Mareas) czy Litwini z przepięknego żaglowca Brabander.

Sprzyjająca aura, atrakcyjna lokalizacja, a przede wszystkim wspaniałe żaglowce sprawiły, że gdańska marina zapełniła się od zwiedzających Gdańszczan i turystów ciekawych historii tych pięknych jednostek. Na kejach mariny co i rusz słychać było barwne opowieści właścicieli oldtimerów, których w skupieniu słuchały „szczury lądowe”. Najmłodsi z wypiekami na twarzach penetrowali wszystkie zakamarki gościnnych jednostek. Chętni mieli okazję nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich, a na fanów literatury czekało stoisko z marynistycznymi publikacjami. Niewątpliwą atrakcją Zlotu okazały się również Oldtimery...na lądzie. Prawie każdy chciał sobie zrobić zdjęcie z poczciwą syrenką czy czarną wołgą, pamiętaną przez wielu jako największy „straszak” z dzieciństwa.

Dodatkowymi atrakcją tegorocznego Zlotu było odsłonięcie Gdańskiej Alei Oldtimerów. Kapituła, w skład której weszli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasador Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz, Dyrektor MOSiR Gdańsk – Leszek Paszkowski, Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego – Jerzy Litwin, Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska – Andrzej Stelmasiewicz, kapitan S/Y Antica – Jerzy Wąsowicz postanowiła, że pierwszą jednostką uhonorowaną brązową tablicą został S/Y Korsarz.

Imprezę zwieńczyła parada jachtów po Motławie. Publiczność, która szczelnie wypełniła Długie Pobrzeże w Gdańsku gromkimi oklaskami i radosnym machaniem żegnała uczestników IV-go Zlotu Oldtimerów, jednocześnie zachęcając ich do powrotu do pięknego grodu nad Motławą najpóźniej za dwa lata, czyli podczas kolejnej edycji imprezy.

Zlot Oldtimerów Zlot Oldtimerów
Zlot Oldtimerów Zlot Oldtimerów
Zlot Oldtimerów Zlot Oldtimerów
Źródło: Marina Gdańsk

TYP: a3
0 0
Komentarze