TYP: a1

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Załóg Dwuosobowych – prezentujemy załogi

wtorek, 6 sierpnia 2019
Dariusz Olejniczak/ www.zeglarski.info

7 załóg stanie do rywalizacji o trofea Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC Załóg Dwuosobowych. Regaty wystartują 7 sierpnia, a dziś przedstawiamy sylwetki uczestników tych zawodów.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski/www.OficynaMorska.pl[/s]

Mistrzowska rywalizacja będzie składać się z trzech wyścigów na różnych dystansach, z których najważniejszy będzie wyścig główny o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego na dystansie ok 240 Mm.

Wśród skipperów startujących w regatach jest Paweł Wilkowski, pomysłodawca i organizator Off-Short Racing jedynego na Bałtyku cyklu regat morskich, które rozgrywane są w formule doublehanded. Sierpniowe mistrzostwa również odbywają się w ramach tego cyklu, który rozwinął się na bazie rozegranych w 2016 r. regat Gdynia Doublehanded Yachtrace (trasa Gdynia-Windawa-Gdynia).

– Chciałem dalej rozwijać i promować formułę dwuosobową, dlatego zgłosiłem się do organizacji mistrzostw Polski – tak Paweł Wilkowski tłumaczył swoje zaangażowanie w organizację sierpniowych regat.

O tytuł mistrza powalczy Konrad Smoleń (z Krzysztofem Glebowem na jachcie „Caravela 950”), który ma na koncie sukcesy w poprzednich edycjach cyklu Off-Short Racing. Jest też zwycięzcą Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta w klasyfikacji ORC z roku 2013.

– Nigdy nie pływałem samotnie i nigdy nie ścigałem się w pojedynkę – mówi Konrad Smoleń. – To bardzo trudne, dlatego wolę regaty załogowe, choćby w obsadzie dwuosobowej. Startujemy oczywiście po to żeby wygrać. Jesteśmy nastawieni na sukces. To będą moje ostatnie regaty w tym sezonie. Kolega weźmie udział w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski Załóg Wieloosobowych, a ja już będę odpoczywał.

Kolejny uczestnik regat to Andrzej Kopytko, który w 2017 wystartował w słynnych regatach OSTAR, jednak z powodu awarii jachtu wycofał się z wyścigu. Teraz, w regatach załóg dwuosobowych będzie ścigał się wspólnie z Anną Majewska na „Opolu”. Ta załoga również nastawiona jest na zwycięstwo.

– Jak to będzie, i jaki wywalczymy wynik, przekonamy się już na wodzie – mówi Andrzej Kopytko. – Ale oczywiście, jak każdy chcemy wygrać i jesteśmy do tego dobrze przygotowani. To w tym roku najważniejsza impreza załóg dwuosobowych, więc chcemy zaprezentować się jak najlepiej.

Na starcie mistrzostw nie zabraknie uczestników poprzednich regat cyklu Off-Short Racing, jak choćby Andrzeja Zielińskiego, który z Joanną Dobrowolską zwyciężył w tegorocznej edycji regat GDYNIA 400 DOUBLE w klasyfikacji ORC. W mistrzostwach Polski Andrzej Zieliński wystartuje na jachcie „Quanta” z Mariuszem Maćkowiakiem.

Wiesław Krupski, który wystartuje z Anną Król na jachcie „Four Winds” wprawdzie liczy na dobry wynik, jednak jest ostrożny w deklaracjach, ponieważ jego jacht przeszedł właśnie remont.

– Łódka ma nowy kil, poprawiona została stateczność – mówi żeglarz. – Ten remont trochę przystopował nasz udział w tegorocznych regatach. Dlatego ostatnie dni przed startem przeznaczymy na intensywny trening żeby nadrobić zaległości.

Kolejny uczestnik regat to Michał Śliwa. W pierwszej odsłonie tegorocznego cyklu organizowanego przez Pawła Wilkowskiego, regatach WarmUp Double 2019, wywalczył trzecią lokatę wspólnie z Mariuszem Maćkowiakiem. Tym razem na jachcie „Barakam” wystartuje z Arturem Skrzyszkowskim – uczestnikiem regat Fastnet w roku 2017.

Jakub Marjański będzie ścigał się z Arturem Burdzejem na jachcie „Bussy Lizzy”. Ten duet weźmie wspólny udział w regatach po raz pierwszy, jednak obaj zawodnicy mają doświadczenie w regatach załóg dwuosobowych.

– To będą już moje bodaj siódme regaty w tym sezonie – mówi Jakub Marjański. – Opływanie zatem mam dość spore. Łódka jest mocna, a czynnikiem decydującym będzie pogoda. Od warunków na wodzie zależy, czy przelicznik będzie nam sprzyjał, czy nie. W sytuacji, kiedy warunki będą dla wszystkich mniej więcej wyrównane, mamy spore szanse na dobry wynik. Tak czy inaczej, jesteśmy przygotowani i wyposażeni na każdą sytuację.

Cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Mistrzostwa organizuje START-UP Paweł Wilkowski we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

Kolejne regaty w ramach Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski to załogowe Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC, które odbędą się w dniach 22-25 sierpnia w Gdańsku.

 

  Strona regat: https://2019mzmpzd.regatymorskie.pl/

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946