TYP: a1

Morskie Regaty Konsulów startują w Gdyni

piątek, 7 czerwca 2019
Informacja prasowa

Takiej imprezy jeszcze w Trójmieście nie było. W niedzielę 9 czerwca konsulowie honorowi z całego świata zmierzą się w Gdyni w Morskich Regatach Konsulów.

Morskie Regaty Konsulów to nowa żeglarska inicjatywa, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. W niedzielę 9 czerwca wystartują w nich konsulowie honorowi m.in. Szwecji, Litwy, Malty i Bangladeszu.

– Chcemy pokazać konsulom honorowym piękno żeglarstwa – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Zarówno możliwość zobaczenia Gdyni od strony morza, jak i zaznania sportowej rywalizacji na pewno dostarczy im wielu pozytywnych emocji. Mam nadzieję, że Morskie Regaty Konsulów na stałe wejdą do kalendarza nie tylko Pomorskiego Związku Żeglarskiego, ale też Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce.

Zawodnicy będą mieli okazję poznać najlepszych pomorskich żeglarzy, w tym Romana Paszke, uczestnika najważniejszych światowych regat. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w Basenie Prezydenta – nowy obiekt na żeglarskiej mapie Gdyni.

Uczestnicy regat popłyną na kabinowych jachtach Balt 23 Olimpia o długości 6,76 metra. Każdy z konsulów wystartuje w załodze z doświadczonym sternikiem.

– Postanowiłem wziąć udział w regatach, bo to fajna promocja Gdyni i konsulatu – mówi Józef Poltrok, konsul honorowy Litwy. – Chcę oczywiście wygrać, ale przede wszystkim liczę na dobrą zabawa. Konsulowie spotykają się regularnie, ale udział w zawodach będzie nowością. To bardzo dobry pomysł!

Odprawa załóg i losowanie łódek odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godzinie 10.30. O 11.15 Morskie Regaty Konsulów zostaną uroczyście otwarte, a kwadrans później rozpocznie się pierwszy wyścig. Dokładna trasa i liczba startów będzie zależała od warunków pogodowych. Rozdanie nagród planowane jest na godzinę 14.30. Po zakończeniu imprezy uczestnicy wezmą udział w spotkaniu żeglarskim.

Organizatorem Morskich Regat Konsulów jest Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. Partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasto Gdynia, firma VBW Engineering, firma Łączpol, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932