TYP: a1

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka

poniedziałek, 1 lipca 2019
Witold Tylec

Co roku od niepamiętnych czasów 29 czerwca, z okazji uroczystości patrona rybaków świętego Piotra, odbywa się morska pielgrzymka kutrami z Mierzei Helskiej do puckiej fary. Podczas pielgrzymki wszystkie kutry są odświętnie przystrojone. Na kutrach oprócz załóg zabierani są członkowie rodzin rybaków.

Pielgrzymka oprócz ludzi morza przyciąga wielu turystów stając się, oprócz niewątpliwie wielkiej dla ludzi morza uroczystości religijnej także jedną z większych atrakcji turystycznych w regionie. Uroczystość jest doskonałą okazją do poznania folkloru kaszubskiego. W dniu odpustu językiem najczęściej słyszanym w Pucku jest język kaszubski a na ulicach można spotkać Kaszubów w tradycyjnych dla tego regionu strojach ludowych.

Tradycja puckich pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. Po zakazie urządzania pielgrzymek przez władze komunistyczne, po strajkach sierpniowych 1980 w 1981 r.  z inicjatywy Aleksandra Celarka - reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi. Aleksander Celarek to znany nie tylko na Kaszubach żeglarz a przede wszystkim szkutnik słynący z budowy tradycyjnych kaszubskich łodzi pomeranek.

Tagi: pielgrzymka, Puck
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850