TYP: a1

Mistrzostwa Świata w klasie Micro. Kolejne złoto dla Polaków

poniedziałek, 20 czerwca 2016
Informacja prasowa
Kolejny, trzeci już raz z rzędu złoty medal wywalczyła załoga Klubu Żeglarskiego Horn Kraków w składzie: Grzegorz Banaszczyk, Piotr Petryla i Piotr Ogrodnik.


Fot. Klub Żeglarski Horn


Piaty dzień regat dostarczył silnego wiatru zgodnie z prognozą. Załoga POL 109 była już pewna zwycięstwa w regatach po ośmiu wygranych wyścigach, jednak ambicją załogi było zakończyć Mistrzostwa z kompletem wygranych wyścigów. Walka toczyła się do końca o utrzymanie pierwszej pozycji w kategorii Cruiser – POL 88 ze sternikiem Maciejem Twarowskim i o trzecie miejsce w kategorii Racer – POL 333 ze sternikiem Krzysztofem Mariańskim.

Silny wiatr do 25 węzłów sprawił wiele kłopotów zawodnikom. Kilka jachtów zaliczyło wywrotki, były złamane maszty, potargane żagle i urywane olinowania. Jednym słowem ekipy dostały dobry wycisk. Piotrki z Grześkiem w tych warunkach pokazali klasę prowadząc doskonale jacht technicznie i żeglując także ze spinakerem w tych warunkach, gdzie połowa stawki nie odważyła się ryzykować. Kolejne dwa zwycięstwa przypieczętowały wygraną w Mistrzostwach Świata w stylu godnym pozazdroszczenia. Ostatnie wyścigi zmieniły dotychczasową klasyfikację generalną.

Litwini LTU 1117 zakończyli regaty na drugim miejscu. Na trzecie miejsce w generalce wysunęła się załoga rosyjska RUS 505. Polskie załogi nie zawiodły i zaliczyły dobre dwa wyścigi piątkowe. Umocniły się na dotychczasowych pozycjach, co sprawiło, że w każdej kategorii mamy załogę polską na podium. I tak: POL 88 Maciej Twarowski, Mirosław Zając i Roman Walczak zajęli ostatecznie w kategorii Cruiser 1 miejsce, POL 333 Krzysztof Mariański, Joanna Mariańska i Magda Dublinowska zajęli ostatecznie w kategorii Racer 3 miejsce. Długo słychać było brawa dla załogi KŻ Horn Kraków POL 109 w składzie Piotr Petryla, Grzegorz Banaszczyk i Piotr Ogrodnik. Załoga po raz trzeci z rzędu jest Mistrzem Świata w klasie MICRO.

Wyniki końcowe mistrzostw:

Klasyfikacja generalna

1 miejsce POL 109
Piotr Ogrodnik, Grzegorz Banaszczyk, Piotr Petryla
2 miejsce LTU 1117
Lipen Igor, Taranov Maxim, Kolesnikov Dmitry
3 miejsce RUS 505
Anfinogenov Andrey, Ostapushenko Michail, Kuzmin Andrey

Klasyfikacja RACER
1 miejsce RUS 300
Mikhaylov Alexander, Trofimchuk Pavel, Nedelko Andrey
2 miejsce LAT 444
Vaivods Rihards, Pampe Alfs, Lakstigala Nikita
3 miejsce POL 333
Mariański Krzysztof, Mariańska Joanna, Dublinowska Magda

Pozostali Polacy

29 miejsce POL 92
Wojnar Leszek, Matysik Julia, Ginter Grzegorz

Klasyfikacja CRUISER

1 miejsce POL 88
Twarowski Maciej, Zając Mirosław, Walczak Roman
2 miejsce RUS 105
Astashev Yury, Balakireva Liubov, Lastochkin Pavel
3 miejsce ITA 80
Vanelli Matteo, Mizzetto Tyler, Marolli Alessandro

Pozostali Polacy

7 miejsce POL 111
Zyskowski Jacek. Zaród Wojciech, Osiński Wojciech
11 miejsce POL 66
Rhode Sławomir, Chodubski Mikołaj, Kłosiński Szymon
Tagi: Mistrzostwa świata, micro, Klub Żeglarski Horn
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851