TYP: a1

Mistrzostwa Świata w Formule Windsurfing Foil

wtorek, 9 lipca 2019
Fot. Witold Tylec

Na wodach Zatoki Puckiej od 30 czerwca do 6 lipca odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata inspirującej do zastąpienia klasy RSX w igrzyskach olimpijskich Windsurfingowej Formuły Foil.

W regatach wystartowało 57 zawodniczek i zawodników z 15 krajów. W sumie przy sprzyjających silnych warunkach wietrznych  rozegrano 21 wyścigów. Pierwszym mistrzem świata w tej niezwykle widowiskowej konkurencji gdzie prędkości sięgają 40-50 węzłów, dlatego też zawodnicy żeglują w specjalnych kaskach, a dodatkową atrakcją jest niezwykły szum pędzącego po wodzie hydroskrzydła został Australijczyk Steve Allen, który wyprzedził polskich żeglarzy Macieja Rutkowskiego i Wojciecha Brzozowskiego. Wśród kobiet triumfowała mistrzyni olimpijska z Londynu Hiszpanka Marina Alabu, która wyprzedziła swoją siostrę Blance a trzecia była Polka Maja Dziarnowska. W regatach wystartowali również trener polskiej kadry olimpijskiej i brązowy medalista z Londynu Przemysław Miarczyński, który zajął najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte miejsce, a jego podopieczni Paweł Tarnowski i Piotr Myszka zostali sklasyfikowani na 9 i 10 miejscu.

Tagi: regaty, windsurfing, foil
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 November

Zwodowano s/y "Jagiellonia", jacht, który do dzisiaj służy krakowskim żeglarzom i pływa pod flagą Krakowskiego Yacht Clubu.
wtorek, 18 listopada 1975
Wyruszył na samotną wyprawę dookoła świata Harry Pidgeon na keczu "Islander"; przebył trasę z Los Angeles do Los Angeles poprzez Cieśninę Torresa, Przylądek Dobrej Nadziei i Kanał Panamski.
piątek, 18 listopada 1921