TYP: a1

Mistrzostwa Świata w Formule Windsurfing Foil

wtorek, 9 lipca 2019
Fot. Witold Tylec

Na wodach Zatoki Puckiej od 30 czerwca do 6 lipca odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata inspirującej do zastąpienia klasy RSX w igrzyskach olimpijskich Windsurfingowej Formuły Foil.

W regatach wystartowało 57 zawodniczek i zawodników z 15 krajów. W sumie przy sprzyjających silnych warunkach wietrznych  rozegrano 21 wyścigów. Pierwszym mistrzem świata w tej niezwykle widowiskowej konkurencji gdzie prędkości sięgają 40-50 węzłów, dlatego też zawodnicy żeglują w specjalnych kaskach, a dodatkową atrakcją jest niezwykły szum pędzącego po wodzie hydroskrzydła został Australijczyk Steve Allen, który wyprzedził polskich żeglarzy Macieja Rutkowskiego i Wojciecha Brzozowskiego. Wśród kobiet triumfowała mistrzyni olimpijska z Londynu Hiszpanka Marina Alabu, która wyprzedziła swoją siostrę Blance a trzecia była Polka Maja Dziarnowska. W regatach wystartowali również trener polskiej kadry olimpijskiej i brązowy medalista z Londynu Przemysław Miarczyński, który zajął najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte miejsce, a jego podopieczni Paweł Tarnowski i Piotr Myszka zostali sklasyfikowani na 9 i 10 miejscu.

Tagi: regaty, windsurfing, foil
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939