TYP: a1

Mistrzostwa Europy w Klasie Europa w Kamieniu Pomorskim tuż tuż

wtorek, 2 sierpnia 2016
Informacja prasowa
Po dwóch latach przerwy do Kamieniu Pomorskiego wracają regaty najwyższej rangi. 3 sierpnia rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Klasie Europa Mastersów i Juniorów. Organizatorami regat są Jacht Klub Kamień Pomorski i Marina Kamień Pomorski. W regatach wystartuje 39 Mastersów i 116 Juniorów. Będą to największe regaty w Klasie Europa w Polsce w historii.

        

Europa to jednoosobowa łódź żaglowa. Zaprojektowana w roku 1960 przez Alois Rolanda (Belgia). Łodzie klasy Europa są monotypami, produkowanymi przez kilku producentów na świecie, posiadających licencję międzynarodowego związku klasy. W latach 1992-2004 Europa była klasą olimpijską dla kobiet. Klasa jest przeznaczona dla żeglarzy o wadze 50-70 kg. Europa zapewnia szerokie możliwości doboru takielunku i osprzętu do wagi i siły zawodniczki lub zawodnika, co dla lżejszych zawodników czyni ją ciekawą alternatywą dla siłowego Lasera. W Polsce, najliczniej klasa Europa reprezentowana jest w Poznaniu, Wolsztynie i Krakowie. Łodzie tej klasy można spotkać także w Warszawie, Olsztynie i Gliwicach. Łącznie w kraju regularnie ściga się około 30 zawodników w wieku od 14 do 50 lat.

Mistrzostwa w Kamieniu Pomorskim potrwają 9 dni. Najpierw w dniach 3-6 sierpnia będą rywalizować Mastesi, czyli zawodnicy, którzy przed dniem rozpoczęcia regat ukończyli 35 lat. Następnie rywalizację rozpoczną Juniorzy, czyli zawodnicy poniżej 19 lat. Uroczyste otwarcie regat odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 19.00 w kamieńskim amfiteatrze.

Marek Świderski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw: Tegoroczne Mistrzostwa Europy to już trzecia impreza tej rangi, którą mam przyjemność organizować po Mistrzostwach Europy w Klasie Optimist w 2010 roku i Mistrzostwach Europy w Klasie Słonka w 2014 roku. Tegoroczna impreza okazała się jednak dla nas wyzwaniem, a to głównie z powodu prawdziwego oblężenia jakie przeżywa kierowana przeze mnie Marina Kamień Pomorski. Marina ma jednak zgrany o doświadczony zespół, a Jacht Klub Kamień Pomorski ma duże doświadczenie w organizacji dużych imprez żeglarskich. Jak tylko wiatr dopisze, zapowiadają się wspaniałe regaty. Zapraszam w tych dniach do Kamienie Pomorskiego.
Tagi: regaty, Europa, Kamień Pomorski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982