TYP: a1

Mistrz jest tylko jeden i nazywa się Karol Jabłoński!

niedziela, 9 marca 2014
Informacja prasowa | Artur Wissuwa
Bojerowe Mistrzostwa Europy w EstoniiKarol Jabłoński Polska medal złoty, Vaiko Vooremaa Estonia medal srebrny i Ronald Sherry medal brązowy. Tak wygląda podium zakończonych w dniu dzisiejszym w Estonii Mistrzostwach Europy DN.

Jabłoński ani na moment nie oddał prowadzenia w regatach i zasłużenie stanął na najwyższym stopniu podium. Dzisiejsze zwycięstwo jest jego trzecim z rzędu i szóstym w ogóle takim tytułem w karierze! Przypominamy, że w tym roku zdobył już tytuł Mistrza Świata i to po raz ósmy w historii swoich startów.

Wyniki mistrzostw dobitnie pokazały, że w tym sporcie nie liczy się tylko perfekcyjnie przygotowany sprzęt, czy też wydolność dwudziestolatka, ale przede wszystkim doskonały kunszt żeglarski. Całe podium przypadło w udziale bardzo doświadczonym zawodnikom – wszyscy urodzili się w 1962 roku i na najwyższym poziomie światowym ścigają się już od ćwierć wieku!

Rywalizację, do której przystąpiło 158 zawodników ukończyło tylko 102 startujących. Tak trudne i wymagające wobec sprzętu i ludzi okazały się warunki na Zatoce Haapsalu. Rozegrano wszystkie 21 zaplanowanych wyścigów, po 7 dla każdej z grup. Ostatniego dnia zawodów rywalizacja odbywała się na bardzo szybkim torze przy słonecznej pogodzie w silnym i stałym wietrze.

Wyniki końcowe:

1) Karol Jabłoński -  Polska / Baza Mrągowo - 13 pkt
2) Vaiko Vooremaa - Estonia - 15 pkt
3) Ronald Sherry-  USA - 31 pkt
4) Madars Alvikis - Łotwa - 34 pkt
5) Mihkel Kosk - Estonia - 46 pkt
6) Łukasz Zakrzewski - Polska / MKŻ Mikołajki - 48 pkt
7) Argo Vooremaa - Estonia - 59 pkt
8) Matiss Alvikis - Łotwa - 60 pkt
9) James Thielem - USA - 66 pkt
10) Thomas Ebler - Dania - 68 pkt
11) Robert Graczyk - Polska / MKŻ Mikołajki - 74 pkt
……
13) Tomasz Zakrzewski - Polska / MKŻ Mikołajki - 76 pkt
……
18) Maciej Żarnowski - Polska /GKŻ Gdańsk - 103 pkt
……
20) Jarosław Miarczyński Polska / SKS Hestia Sopot 115 pkt

Szczęście nie sprzyjało ubiegłorocznemu srebrnemu medaliście, Tomkowi Zakrzewskiemu Z MKŻ Mikołajki. W dniu dzisiejszym wygrał pierwszy z wyścigów, a gdy prowadził w kolejnym wypadła mu pięta masztu. Awaria przekreśliła jego marzenia o miejscu medalowym. Sprzęt odmówił posłuszeństwa także Michałowi Burczyńskiemu, z AZS UWM Olsztyn, który był zmuszony wycofać się z rywalizacji po pierwszym dniu zawodów.

Organizatorem Mistrzostw Europy była Flota Polska DN przy wsparciu Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego oraz Burmistrza Giżycka.

Stowarzyszenie Flota Polska DN
TYP: a3
0 0
Komentarze