TYP: a1

Ministerstwo Sportu obejmuje patronatem Mistrzostwa Europy ORC Gdańsk 2017

środa, 14 grudnia 2016
Informacja prasowa/Agnieszka Ziółkowska

Ministerstwo Sportu i Turystyki przesłało na ręce prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusława Witkowskiego, list z informacją o objęciu przez ministra sportu Witolda Bańkę, honorowego patronatu nad Żeglarskimi Mistrzostwami Europy ORC Gdańsk 2017. Mistrzostwa Europy jachtów morskich - nazywane potocznie Żeglarskim Euro, odbędą się w przyszłym roku w Gdańsku między 21 a 29 lipca.

- Minister wyraził swoje pełne poparcie oraz objął patronatem European Championship ORC Gdańsk 2017 - międzynarodowe wydarzenie z udziałem najlepszych europejskich załóg - mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. - Jestem przekonany, że to prestiżowe  wydarzenie organizowane w naszym kraju będzie wielkim świętem żeglarstwa. Mistrzostwa stwarzają  niepowtarzalną okazję do  integracji całego polskiego środowiska żeglarskiego. Na pokładach jednostek morskich startować będą żeglarze na co dzień reprezentujący różne klasy sportowe. Cieszy mnie niezmiernie ogromne zainteresowanie żeglarzy, mediów oraz kibiców lipcowymi Mistrzostwami. Stwarza to wspaniałą okazję do promocji Polski, regionu, miasta Gdańska, a także samego żeglarstwa.

European Championship ORC Gdańsk 2017 rozegrane zostaną w Polsce, w Gdańsku,  w dniach 21-29 lipca 2017 roku. Weźmie w nich udział 70 jachtów i blisko 700 żeglarzy. Swoją obecność już zapowiedziały europejskie załogi, między innymi z Niemiec, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Litwy. Nie zabraknie oczywiście żeglarzy z Polski.

Coraz lepsze wyniki naszych załóg - na przykład czternaste miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Świata ORC w Kopenhadze, pozwalają z optymizmem patrzeć na szanse naszych jednostek na tle europejskiej stawki. Organizatorzy przewidują udział około dwudziestu polskich załóg.

Widowiskowe zmagania najszybszych morskich jachtów Europy, jeżeli tylko warunki pogodowe pozwolą, śledzić będzie można z trójmiejskich molo i plaż. Wszystkie jednostki przez dziesięć dni gościć będą w Miasteczku Regatowym w samym sercu tysiącletniej gdańskiej Starówki.

Strona imprezy: www.orc2017gdansk.eu

Tagi: regaty, Gdańsk, żeglarskie Euro
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959