TYP: a1

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT znowu w Turawie

poniedziałek, 13 maja 2019
Informacja prasowa

Kolejna odsłona CatamaranCUP 2019 odbędzie 18-19 maja 2019 ponownie w Turawie. Ta prestiżowa impreza należąca do cyklu Pucharu Europy Międzynarodowego Stowarzyszenia Katamaranów Klasy TOPCAT (ITCA), będzie jedną z czterech z najwyżej punktowych na naszym kontynencie, co gwarantuje udział czołowych zawodników polskich oraz europejskich. Regaty odbywać się będą w pięciu klasach. Kategoria Katamaran OPEN, w której może wystartować praktycznie każdy posiadacz dwukadłubowców, będzie zaliczana do Pucharu Polski Południowej Katamaranów.

 

Na tę chwilę potwierdziło obecność kilkadziesiąt załóg z Polski oraz Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Łotwy, Holandii, którzy na pewno pojawią się w Turawie już niedługo. W dniach poprzedzających zawody tj. 16-17 maja 2019 roku przewidziano szkolenie prowadzone przez niemiecką załogę zajmującą czołowe miejsce w rankingu ITCA w klasie K1 oraz aktualnych Vice Mistrzów Europy w klasie K2, aktualnych Mistrzów Polski z Turawy - Mariana i Mateusza Tobys, co na pewno przyciągnie wiele załóg.

3-5 maja 2019 odbyło się szkolenie, które ściągnęło wiele załóg. W ramach tego spotkania, w dniu 4 maja, przeprowadzono zajęcia z „Ratownictwa Jachtowego” dla służb ratunkowych – Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Oddziałów Ratownictwa Wodnego Straży Pożarnej i Policji. Kulminacją szkolenia, była symulacja ekstremalnych sytuacji podczas regat –  przewrócenia się kilku jednostek pływających równocześnie podczas załamania pogody! Tego typu zajęć, na tak dużą skalę, nie było jeszcze na tym akwenie. Było to widowiskowe wydarzenie – około 50 ratowników, kilka łodzi ratunkowych, kilkanaście żaglówek.

Podczas zebrania ITCA w okolicach Monachium jesienią zeszłego roku, podsumowującego rok 2018 i wytyczającego nowe kierunki na przyszłość, padła propozycja ze strony reprezentantów Niemiec i Szwajcarii, aby Mistrzostwa Świata Katamaranów TOPCAT w klasie K1 i Mistrzostwa Europy w klasie K2 i K3 w roku 2020 odbyły się w Turawie! Konkurencję stanowi jezioro Traunsee w Austrii. Zawody tegoroczne będą więc sprawdzianem możliwości organizacyjnych. Już 15 maja 2019 roku przybędzie prezes ITCA Uta Eyck, która spotka się z władzami samorządowymi, jak i ewentualnymi sponsorami.

Jak widać z powyższych informacji zapowiada się ogólnoeuropejski charakter zawodów, którą wspiera Urząd Marszałkowski oraz Gmina Turawa. Organizatorzy zapraszają wszystkich spragnionych mocnych wrażeń do Turawy.

Będzie można pooglądać, prawie dotknąć regat z pokładu żaglówek i motorówek, które zabiorą chętnych na wodę. Dla najmłodszych przygotowano gry, zabawy, konkursy o tematyce związanej z wodą.

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882