TYP: a1

Maciej Sodkiewicz odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

poniedziałek, 3 kwietnia 2017
Z mediów/PAP

Kapitan Maciej Sodkiewicz w sobotę, 1 kwietnia odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagrodę przyznano mu za rekordowy, wiodący najdalej na północ rejs na Arktykę w ramach wyprawy „Sekstant Expedition – Lodowe Krainy”.

[t][/t] [s]Fot. Sextant Expedition - Lodowe Krainy[/s]

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymał kapitan Aleksander Kaszowski.

Kapitan Leszek Wiktorowicz był człowiekiem o niezwykłych zdolnościach, wyjątkowych kompetencjach, odwadze i wielkiej fantazji. W każdym z laureatów tej nagrody szukamy podobnych cech. Dziś do tego grona dołączył Maciej Sodkiewicz, kolejny kapitan w sztafecie wielkich polskich żeglarzy odbywających rejsy na Daleką Północ. Mimo młodego wieku jest doświadczonym kapitanem, znanym z odpowiedzialności za swoje załogi i z niezwykłej determinacji w realizacji ambitnych celów. Dla wielu jest wzorem kapitańskiej rzetelności i dobrej praktyki morskiej. Żeglarską wiedzę, kompetencję i fantazję pokazał szczególnie w rejsie w ramach projektu „Lodowe Krainy” – powiedział w laudacji przed wręczeniem nagrody członek kapituły, red. Waldemar Heflich.

Żaden kapitan jeszcze nigdy nigdzie sam nie dopłynął. Za tym sukcesem stoi sztab ludzi i to także im należą się podziękowania i gratulacje – powiedział laureat, odbierając nagrodę.

 

Kapitan Maciej Sodkiewicz i załoga „Sekstant Expedition” jachtem „Barlovento II” odbyli rejs najdalej na północ i ustanowili nowy rekord świata w tej dziedzinie. Popłynęli wzdłuż wybrzeży Grenlandii, dookoła Spitsbergenu i dalej na północ. Pobili tym samym rekord ustanowiony w 2012 roku przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wyróżniono kapitana Aleksandra Kaszowskiego, który zainicjował powołanie Sekcji Żeglarstwa Morskiego przy KKS Brda oraz budowę pełnomorskich jachtów: „Euros”, „Zentek”, „Solanus”. Kapitan „Eurosa” w rejsie wokół Przylądka Horn. Wieloletni propagator żeglarstwa, wychowawca wielu pokoleń żeglarzy.

 

- Aleksander Kaszowski jest twórcą żeglarstwa morskiego w Bydgoszczy, a także jednym z niewielu jachtowych sterników żeglugi wielkiej. To od niego pałeczkę Grotmaszta Bractwa Kaphornowców przejął kpt. Leszek Wiktorowicz. I to w bydgoskich zakładach ZNTK, których dyrektorem był Aleksander Kaszowski, wyprodukowano koła sterowe na budowany wówczas Dar Młodzieży – powiedział kpt. Antoni Bigaj, odbierając nagrodę w imieniu nieobecnego laureata.

 

Tagi: Maciej Sodkiewicz, nagroda, Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, wyprawa, Arktyka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999