TYP: a1

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zwycięzcami regat LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2014

poniedziałek, 21 lipca 2014
Informacja prasowa
LOTTO 49er Grand Prix GdyniaEkipa Energa Sailing Team Poland Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zwycięzcami czwartych regat LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2014. Polacy w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym zajęli trzecie miejsce.

Finałowy wyścig był wielkim popisem innej polskiej załogi walczącej o Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro – duetu Tomasza Januszewskiego i Jacka Nowaka. Załoga POL-52 w krótkim wyścigu medalowym zbudowała wielką przewagę i pewnie wygrała. Polska załoga nie wystartowała jednak w wyścigu poprzedzającym Medal Race z powodu awarii osprzętu (uszkodzona wanta). To poważnie ograniczyło szanse na zwycięstwo w całych regatach. Ostatecznie Tomek z Jackiem zakończyli gdyńskie zawody na drugim miejscu.

To były świetne regaty. Znakomita atmosfera, wspaniała organizacja, super pogoda i wielkie zainteresowanie publiczności na plaży – podsumował trzy dni zmagań Tomasz Januszewski – Dla nas był to znakomity trening. Podczas szybkiego startu na genakerze orientacja „w terenie” bardzo się przydawała. Trzeba było we właściwym czasie wstrzelić się w początek wyścigu. Uważać na falstart, ale też ruszać na pełnej prędkości. Myślę, że to była największa dla nas wartość sportowa tych regat. Każdy chciał wygrać i było to widać na wodzie. Nikt nawet na chwilę nie odpuszczał.

Wiele korzyści w rywalizacji na wodzie wyciągnął też załogant POL-52, Jacek Nowak: „Dobra komunikacja podczas tak krótkich wyścigów to podstawa sukcesu. Trzeba się dobrze dzielić spostrzeżeniami taktycznymi. Do tego dochodzi jeszcze prawidłowe panowanie na łódką. Trzeba szybko zgrać kilka elementów w jednym czasie. Wszystko się udawało. Jesteśmy dobrej myśli przed Mistrzostwami Świata w Santander.

Zwycięzcy regat także nie kryli radości. „Trzy dni solidnej pracy i dobrego treningu – ocenia zawody w Gdyni Łukasz Przybytek – Każda godzina spędzona na walce regatowej jest na wagę złota w naszym obecnym kalendarzu treningowym. Mieliśmy tutaj najlepszą polską obsadę i każdy chciał się pokazać z jak najlepszej strony na swoim akwenie. To podkręcało atmosferę na wodzie. Tym bardziej cieszy zwycięstwo.” Paweł Kołodziński też był bardzo zadowolony: „Trudno się nie cieszyć z wygranej. Podczas tych zawodów zagrało niemal wszystko idealnie. Jesteśmy zadowoleni z nowych łodzi. Czujemy, że prędkość jest! Mieliśmy okazję do kilku testów w warunkach regatowych. Była też dobra okazja do potrenowania rozgrywki przedstartowej. Generalnie fajne zawody. Dopisała do tego wszystkiego jeszcze pogoda i kibice. Spędziliśmy tutaj świetny czas.

Trzecie miejsce w regatach LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2014 zajęła rosyjska załoga – Artem Basalkin i Nikolai Chernikov.

Wyniki wyścigu medalowego:

1. Tomasz Januszewski, Jacek Nowak (POL-52)
2. Ivan Kolobov, Sergey Patkovskiy (UKR-393)
3. Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (POL-42)

Podium końcowe regat LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2014-07-20

1. Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (POL-42)
2. Tomasz Januszewski, Jacek Nowak (POL-52)
3. Artem Basalkin, Nikolai Chernikov (RUS-178)
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 April

Yves Parlier na katamaranie "Medias Region Aquitaine" bije rekord załogowej żeglugi 24. godzinnej w klasie 60. stopowej wynikiem 597,8 Mm, 24,95 węzłów.
czwartek, 13 kwietnia 2006
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem wyszedł w rejs na Spitsbergen; był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe.
czwartek, 13 kwietnia 1967