TYP: a1

Kpt. Wojciech Jacobson laureatem Super Kolosa za 2015 rok

poniedziałek, 14 marca 2016
Informacja prasowa
Kapitan Wojciech Jacobson w niedzielę, 13 marca, podczas XVIII Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni odebrał nagrodę Super Kolosa za rok 2015. Nagrodę przyznano za udział w pierwszym polskim pokonaniu arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, pierwsze polskie opłynięcie jachtem Ameryki Północnej, docieranie pod żaglami do miejsc rzadko odwiedzanych oraz kilka dziesięcioleci bezinteresownej pomocy polskim żeglarzom i podróżnikom.Co rok jury wybiera zwycięzców w 5 kategoriach - Podróże, Żeglarstwo, Eksploracja jaskiń, Alpinizm i Wyczyn. Przyznawane jest również wyróżnienie za całokształt osiągnięć - Super Kolos. Jego laureatami są m.in. Aleksander Doba, kpt. Krystyna Hojnowska-Liskiewicz, Andrzej Zawada i kpt. Henryk Jaskuła.
W tym roku za niepodważalne osiągnięcia żeglarskie nagrodę Super Kolos odebrał kpt. Wojciech Jacobson. Na swoim żeglarskim logu zgromadził ponad 260 tys mil morskich. Brał udział m.in. w rejsie Ludka Mączki dookoła świata. Razem z nim uczestniczyli w całej kilkuletniej wyprawie,którą doprowadził do końca obejmując dowodzenie jachtem w 1988 r.. Później pływał na żaglowcach Kanadyjskiej Szkoły pod Żaglami ''Concordii' i 'Pogorii' kształcąc i wychowując młodzież.

W kategorii „Żeglarstwo” Kolos powędrował do kapitana Piotra Kuźniara i załogi jachtu „Selma Expeditions” za rejs na wody Antarktydy połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus. Wyróżnienie w tej kategorii zdobył Mariusz Koper i załoga jachtu „Katharsis II”za perfekcyjne przygotowanie i realizację towarzyskiego rejsu po wodach Antarktydy. Tagi: Wojciech Jacobson, Kolosy, Piotr Kuźniar, Mariusz Koper
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895