TYP: a1

Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce

czwartek, 11 października 2018
Informacja prasowa

Strefa żaglowców, prelekcje o szkole pod żaglami, rejsach na żaglowcach, efektach wychowania morskiego, wodniackich projektach dla osób niepełnosprawnych, wychowaniu przez sport a także prezentacje historyczne o wkładzie Marynarki Wojennej, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego i innych klubów żeglarskich w morskie wychowanie młodzieży, a na koniec dyskusja panelowa o przyszłości wychowania morskiego w Polsce. To wszystko już  20 października 2018 roku w Gdyni podczas konferencji „100 lat Wychowania Morskiego w Polsce”.

 

Program konferencji został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich, historycznej, czeka nas podróż do początków polskiej państwowości i pierwszych prób organizacji szeroko pojętego wychowania morskiego. Pan dr Marek Siwicki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na podstawie znalezionych dokumentów, listów, opowiadań i prac opowie o tym, co dawał młodzieży kontakt z morzem i jak oddziaływało wychowanie morskie na młodych ludzi u progu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jan Goździkowski w Yacht Klubu Polski w Gdyni przybliży nam początki organizowania się klubów żeglarskich w Polsce – tak nad morzem, w Gdyni, jak i na śródlądziu. O tym jak tworzyło się Polskie harcerstwo wodne opowie hm. Jerzy Chrabąszcz. Prelekcję, podsumowującą wkład polskiej Marynarki Wojennej w wychowanie morskie przedstawi dr hab. Andrzej Drzewiecki z Katedry Historii Wojskowości Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W drugiej części konferencji będziemy mogli spojrzeć na wychowanie morskie z różnych perspektyw. O tym jak to robią samorządy opowiedzą Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego ze Szczecina, który będzie mówił o szczecińskiej reprezentacji na Tall Ship Races i Piotr Królak – oficer programowy STS Generał Zaruski który wyjaśni na czym polega program edukacji morskiej w Gdańsku i jaką rolę w tym programie odgrywa żaglowiec STS Generał Zaruski. 

Wychowanie morskie od strony związku sportowego przybliży kpt. Leopold Naskręt z Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który opowie o Programie Wychowania Morskiego PoZŻ. Perspektywę oddziaływania długoterminowego w rejsie żaglowcem, na podstawie swoich doświadczeń przybliży nam Piotr Kulczycki z fundacji STS Fryderyk Chopin, która jest armatorem STS Fryderyk Chopin oraz organizatorem Niebieskiej Szkoły, a hm. Rafał Klepacz z Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP zaprezentuje Program Wychowania Wodnego ZHP.

Bardzo ciekawie zapowiada się prezentacja Fundacji Rejs Odkrywców. Wygłoszą ją Agnieszka Maszewska, Beata Wilewska i Kacper Kulczyk, którzy udowodnią, że możliwa jest realizacja skutecznego wychowania morskiego bez własnego żaglowca czy statku. I wreszcie bardzo ważna perspektywa – wychowanie morskie osób niepełnosprawnych. Poznamy ją na przykładzie projektów wodniackich dla osób niepełnosprawnych prowadzonych przez Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

Na koniec czeka nas dyskusja panelowa ekspertów, którzy zastanowią się wspólnie, co powinno być celem wychowania morskiego u progu XXI wieku, jak powinno dziś wyglądać wychowanie morskie młodzieży i na co powinniśmy kłaść nacisk wychowując młodzież.

W czasie konferencji zaplanowano też wydarzenia towarzyszące. Przez cały czas trwania konferencji, w miejscu gdzie będzie odbywać się konferencja – Hotelu Nadmorskim, zaplanowano tzw. Strefę żaglowców szkolnych. W strefie żaglowców będzie można zapoznać się z planami rejsowymi, ofertą i specyfiką STS Fryderyk Chopin, STS Generał Zaruski, STS Kapitan Borchardt, STS Pogoria i SY Zawisza Czarny.

W Sali konferencyjnej będzie prezentowana wystawa prac p. Andrzeja Górskiego, fotografa, który wykonuje zdjęcia żaglowców stuletnim aparatem fotograficznym, za pomocą XIX wiecznej techniki fotograficznej tzw. „mokrej płyty”.

Po konferencji, o godzinie 19.00 w gdyńskim klubie Contrast, dla uczestników konferencji zagra i zaśpiewa Męski Chór Szantowy ZAWISZA CZARNY.

Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce odbędzie się 20 października 2018 roku w godzinach 9.00 – 17.00 w Hotelu Nadmorskim w Gdyni przy ul. Ejsmonda 2. Więcej informacji o konferencji oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie www.wychowaniemorskie.pl. Dla zgłoszonych uczestników przewidziano przerwy kawowe oraz obiad.

Konferencja „100 lat wychowania morskiego w Polsce” jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ponadto konferencję swoim patronatem objęli Panowie Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Tomasz Chamera – Przewodniczący PZŻ i hm. Dariusz Supeł – Przewodniczący ZHP.

Organizatorem konferencji jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP w partnerstwie z Muzeum Marynarki Wojennej, Akademią Marynarki Wojennej, Fundacją STS Fryderyk Chopin, Sail Training Association Poland, Ligą Morską i Rzeczną, Fundacją Rejs Odkrywców, Fundacją Kapitana Borchardta, Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Sponsorami konferencji są Port Gdynia i DCT Gdańsk.

Tagi: konferencja, wychowanie morskie, żaglowce
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956