TYP: a1

Kolejny udany dzień naszych zawodników w Pucharze Świata w Japonii

środa, 12 września 2018
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar awansowały na drugie miejsce w klasie 470 po kolejnych wyścigach żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei czwartą pozycję zajmują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Radosław Furmański (RS:X).
 

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]

Za nami dwa dni żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w japońskiej Enoshimie. W środę na akwenie najbliższych igrzysk ponownie panowały świetne warunki żeglarskie, co pozwoliło na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

Bardzo dobrze w klasie 470 dzień rozpoczęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), wygrywając pierwszy wyścig. W następnym nasze dziewczyny przypłynęły ósme i awansowały w klasyfikacji generalnej z pozycji szóstej na drugą. Nowymi liderkami zostały Holenderki Afrodite Zegers i Anneloes Van Veen (miejsca 6. i 2.), do których Polki tracą tyko trzy punkty.

W widowiskowej klasie 49er Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli miejsca siedemnaste, piąte oraz dwudzieste trzecie. W efekcie Polacy spadli w ogólnej klasyfikacji z pozycji drugiej na czwartą. Z kolei znacznie lepiej niż dzień wcześniej żeglowali wicemistrzowie Europy Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy w pierwszym wyścigu co prawda zajęli miejsce osiemnaste, ale w dwóch kolejnych wpływali na metę jako pierwsza i siódma załoga w stawce dwudziestu siedmiu załóg. Dzięki temu awansowali z lokaty dwudziestej pierwszej aż na trzynastą.  Prowadzenie objęli James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 7. i 8.).

Czwartą lokatę w klasie RS:X utrzymał Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), po tym jak mijał linię mety dziewiąty, piąty oraz pierwszy, zostawiając w pokonanym polu w ostatnim wyścigu aktualnego mistrza oraz wicemistrza świata, Holendrów Doriana Van Rijsselberghe (miejsca 7., 2. i 2.) i Kirana Badloe (miejsca 2., 4. i 11.). Ten drugi awansował na pierwszą pozycję w całych regatach. Furmański traci tylko jeden punkt do pozycji trzeciej oraz pięć do pierwszej. Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu, Maciej Kluszczyński (miejsca 19., 36. i 15.) nadal znajduje się na osiemnastej pozycji.

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]- W pierwszym wyścigu miałem trochę słabszy start, ale później zrobiłem dobry zwrot i udało mi się dopłynąć na dziewiątym miejscu. Z kolei podczas drugiego już od początku płynąłem w czołówce i zająłem w nim piąte miejsce, chociaż miałem szansę na wygraną. Natomiast w trzecim wyciągnąłem wnioski z dwóch poprzednich wyścigów i po świetnym starcie już na pierwszej boi byłem liderem, a później utrzymałem to prowadzenie aż do mety - podsumował drugi dzień rywalizacji Radosław Furmański.

Nieznaczny spadek z lokaty dziewiątej na jedenastą w klasie Laser Radial zanotowała Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która tego dnia mijała linię mety na miejscach szesnastym oraz trzynastym. Dwudziesta piąta oraz dziesiąta była w środę Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i przesunęła się z pozycji dwudziestej czwartej na dwudziestą trzecią. Na prowadzenie wysunęła się Alison Young z Wielkiej Brytanii (miejsca 2. i 4.).

Natomiast w kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, z pozycji dwudziestej trzeciej na trzydziestą szóstą spadł reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 40. i 35.), a pięćdziesiątą szóstą na pięćdziesiątą ósmą zamienił Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 56. i 38.). Liderem został Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsca 14. i 1.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 12:00 czasu japońskiego (5:00 czasu polskiego). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

 

Tagi: regaty, Agnieszka Skrzypulec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872