TYP: a1

"Kino pod żaglami" - odsłona pierwsza

piątek, 25 października 2013
Informacja prasowa

Fot. Tadeusz Lademann
Za nami pierwsza projekcja w „Kinie pod żaglami”. Wczoraj (tj. 24 października) o godz. 17, w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, odbyła się inauguracja cyklu spotkań z filmem żeglarskim.

Zainteresowanie spotkaniem przerosło nasze oczekiwania. Wszystkie miejsca w naszej sali konferencyjnej zostały zajęte. Pokazaliśmy film „Morze twoimi oczami” w reżyserii Lecha Mikulskiego opowiadający o niewidomych żeglarzach odbywających rejsy żaglowcem „Zawisza Czarny”. Projekcja połączona została ze spotkaniem z ludźmi związanymi z projektem „Zobaczyć morze”, bo taką nosi on nazwę. Naszymi gośćmi byli: współorganizator programu Robert Krzemiński, jego niewidomy uczestnik (a jednocześnie jeden z bohaterów filmu) Henryk Merchel oraz przedstawiciel armatora „Zawiszy Czarnego” Centrum Wychowania Morskiego ZHP Rafał Klepacz.

-„Zobaczyć morze” to projekt unikalny na skalę światową – mówił Robert Krzemiński. - Trwa już od ośmiu lat, skorzystało z niego ponad 300 osób.”

„Pobyt na „Zawiszy” zmienia życie niewidomych, którzy na nim gościli – podsumował Henryk Merchel. - Przekonuje ich, że potrafią funkcjonować poza czterema ścianami własnego mieszkania. Otwiera ich na świat.”

Projekcja filmu „Morze twoimi oczami” była pierwszą odsłoną nowego projektu realizowanego w POZŻ o nazwie „Kino pod żaglami”. W jego ramach pokazywać będziemy wszelkiego rodzaju filmy żeglarskie co połączone będzie zawsze ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami.
Projekt został wczoraj zainaugurowany przez jego twórców: prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i Andrzeja Minkiewicza, organizatora Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekt „Kino pod żaglami” planowany jest na trzy miesiące. Pokazy odbywać się będą w każdy czwartek (poza 31 października) o godz. 17 w siedzibie POZŻ w Gdyni przy al. Jana Pawła II – wejście od strony Skweru Kościuszki.
Następna projekcja odbędzie się 7 listopada. Widzowie będą wtedy mogli zobaczyć, niepokazywany dotąd szerzej, film Bartłomieja Ciesielskiego „Zrobiłem to!” poświęcony tegorocznemu startowi kpt. Krystiana Szypki w legendarnych regatach samotników przez Atlantyk OSTAR, który, w ramach projektu OSTAR for Dydek, zadedykował on, nieżyjącej już, słynnej gdyńskiej koszykarce Małgorzacie Dydek. W spotkaniu udział weźmie sam żeglarz.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp, oczywiście, wolny. Każde spotkanie połączone będzie z losowaniem drobnych upominków dla widzów.

O kolejnych projekcjach będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej POZŻ: www.pozz.org.pl i na profilu „Kina pod żaglami” na Facebooku: www.facebook.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933