TYP: a1

Kadry sprzed pół wieku

piątek, 4 października 2013
Informacja prasowa
Wielkie emocje i wzruszenie towarzyszyły wczorajszemu (3 października) pokazowi, nieznanych dotąd, filmów żeglarskich odnalezionych w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Taśmy sprzed niemal pół wieku wzbudziły żywe reakcje najstarszych pomorskich żeglarzy.

W pokazie wzięło udział trzydziestu członków, działającego przy POZŻ, Koła Seniorów Żeglarstwa. O godz. 16 w sali konferencyjnej w siedzibie Związku w Gdyni zasiedli m .in. wieloletni prezes POZŻ, wybitny polski okrętowiec, prof. Bolesław Mazurkiewicz i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat pod żaglami Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Zgromadzeni na spotkaniu seniorzy obejrzeli 40-minutowy pokaz filmów odnalezionych w, porządkowanym właśnie, archiwum POZŻ. Nieznane dotąd taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują kilkadziesiąt scen z działalności Związku – regaty, uroczystości i zebrania.

Projekcji towarzyszyły niezwykłe emocje. Udało się zidentyfikować wiele z osób, które zostały uwiecznione na filmie, rozpoznać jachty i miejsca gdzie były kręcone zdjęcia. Okazało się, że filmy zostały zrobione w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a więc liczą niemal pięćdziesiąt lat. Zagadką pozostaje nadal kto był ich autorem.

Wczorajsza projekcja była przedpremierowym pokazem odnalezionych taśm. Zostanie on powtórzony w ramach „Kina pod żaglami”, nowego projektu POZŻ, którego start zaplanowany jest na 24 października. W jego trakcie, w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie POZŻ, pokazywane będą filmy o tematyce żeglarskiej, których projekcja połączona będzie ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami. Harmonogram pokazów, zaplanowanych na trzy miesiące, udostępnimy niebawem. Już teraz jednak serdecznie zapraszamy na seanse.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972