TYP: a1

Kadra Narodowa w żeglarstwie na starcie w Pucku

czwartek, 16 maja 2013
Informacja prasowa

PZŻ / W. Artyniew
Od najbliższego czwartku do niedzieli wody zatoki Puckiej zamienią się w akweny regatowe klas olimpijskich. Przez cztery dni najlepsi żeglarze w Polsce rywalizować będą w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Na starcie zobaczymy między innymi brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich i zwycięzcę ostatniego pucharu świata Przemysława Miarczyńskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team).

Klasa RS:X jako pierwsza przystąpi do rywalizacji. Już od czwartku będziemy mogli pasjonować się kolejnym pojedynkiem jednych z najlepszych deskarzy na świecie. Obok Miarczyńskiego w regatach udział weźmie Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team), który w niedawno zakończonym pucharze świata był drugi, tuż za popularnym „Pontem”. Czy i tym razem górą będzie zawodnik z Sopotu, czy może jednak Myszka będzie się w stanie zrewanżować? Oby polskie żeglarstwo miało tylko takie problemy!

W rywalizacji kobiet na starcie zobaczymy również wszystkie najlepsze zawodniczki reprezentacji z Małgorzatą Białecką i Mają Dziarnowską (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot) na czele. Ta druga po nieudanym występie na regatach we Francji z pewnością będzie chciała pokazać się z jak najlepszej strony i wygrać rywalizację na krajowym podwórku.

Pozostałe klasy olimpijskie, czyli Laser, Laser Radial, Finn, 470 i 49er przystąpią do rywalizacji w piątek.

Zawodnicy najmniej licznej, ale za to najbardziej widowiskowej klasa 49er zapowiadają ostrą walkę. Bardzo zgrana grupa na czele z olimpijczykami Łukaszem Przybytkiem i Pawłem Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team) oraz Tomaszem Januszewskim i Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn) robi obecnie największe postępy. Na pucharze świata we Francji lepsi byli zawodnicy z Gdańska, ale już na niedawno zakończonym pucharze Europy we Włoszech górą byli Olsztynianie zajmując piątą pozycję. Plany utytułowanym zawodnikom zapewne pokrzyżować będzie chciała jedna z młodszych załóg. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie.

Równie interesująco może być w obu Laserach. U pań najlepszą zawodniczkę Annę Weinzieher (AZS UW Warszawa, ENERGA Sailing Team) mocno naciskają młode i ambitne Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa) i Agata Barwińska (MOS SSW Iława). W konkurencji mężczyzn jak zwykle o czołowe miejsca walczyć będą Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Jonasz Stelmaszyk (KS Spójnia Warszawa).

W klasach 470 i Finn wydaje się, że rywalizacja będzie bardziej jednostronna. Olimpijczycy z Londynu Agnieszka Skrzypulec z Natalią Wójcik w klasie 470 oraz Piotr Kula w klasie Finn zapowiadają, że powalczą o komplet zwycięstw.

Rywalizacja potrwa do niedzieli. Organizatorami regat są Polski Związek Żeglarski oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Na relację i wyniki zapraszamy na stronę PZŻ http://www.pya.org.pl oraz facebook https://www.facebook.com/polsailing.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924