TYP: a1

IV Jagna Eliza Trophy

piątek, 8 lipca 2011
Katarzyna Pic
Największa impreza z cyklu Polish Open Pro Am Match Racing Tour - IV regaty Jagna Eliza Trophy za nami. Zwyciężyła australijska załoga Jordana Reece'a, która w finale pokonała kobiecy team Katarzyny Pic.

Kolejne dwie imprezy z cyklu Polish Open Pro Am zakończone. W czwartek rozdane zostały nagrody za Polish Open C, a już następnego dnia po Match Racing Clinic odbyła się uroczystość rozpoczęcia czwartych już regat Jagna Eliza Trophy. Poprowadził ją najbardziej znany kaszub w Polsce, ambasador regat Maciej Miecznikowski.

Sobota przywitała wszystkich zawodników i kibiców deszczem. Pomimo słabego i zmiennego wiatru udało się rozegrać całą rundę eliminacyjną (Round Robin). Atmosferę na brzegu rozgrzewał komentujący zmagania żeglarzy, Sławomir Siezieniewski. Po rozegraniu wszystkich meczy na pierwszym miejscu uplasowała się kobieca załoga Pic-Pol, która nie oddała żadnego punktu. Wraz z nią do półfinałów weszli True Blue Racing na drugim miejscu, Team Veja na trzecim i Rosiński Open Yachting na czwartej pozycji.

Wieczorem sponsorzy, przedstawiciele lokalnych władz, a także uczestnicy regat bawili się na uroczystym bankiecie w marinie na Złotej Górze. Atrakcją wieczoru był pokaz plenerowy, przygotowany przez Jajko Film, wyświetlany na żaglach jachtów oraz na specjalnie przygotowanych płótnach. Do północy towarzyszył nam również jazzowy zespół muzyczny Pullover. Na zakończenie imprezy wszyscy goście wypuścili wspólnie lampiony, które wzniosły się do nieba i leciały nad jeziorem pchane przez wiatr.

Na szczęście pogoda drugiego dnia regat okazała się łaskawa. Stabilny wiatr o średniej sile bez problemu pozwolił rozegrać wszystkie zaplanowane pojedynki. W półfinałach w pierwszej parze, ku uciesze publiczności, załoga Pic-Pol bez problemu rozprawiła się ze Szwedami. Niestety w drugiej parze Rosiński Open Yachting musiał uznać wyższość rywali z Australii. W ten oto sposób po raz drugi w historii regat Polish Open w pojedynku finałowym na przeciwko siebie stanęły załogi Katarzyny Pic i Jordana Reece'a. Pomimo zaciętej walki to team z Australii wygrał oba mecze i został zwycięzcą IV regat Jagna Eliza Trophy. W małym finale Krzysztof Rosiński wywalczył trzecie miejsce, pokonując 2-1 załogę Viktora Ogemana.

Przypomnijmy, że rywalizację na wodzie sędziował mocny międzynarodowy skład arbitrów z Marianne Middelthon na czele, która niejednokrotnie była arbitrem podczas najbardziej prestiżowych regat żeglarskich o Pucharu Ameryki. Zobaczyliśmy również znakomitą Founette Pauthier z Francji, a także: Vladimira Pavlova z Rosji, Bernarda Kinchina z Wielkiej Brytanii oraz Rogera Purdy'ego z Nowej Zelandii.

Wyniki końcowe IV Jagna Eliza Trophy:
1. Jordan Reece – True Blue Racing, AUS,
2. Katarzyna Pic – Pic-Pol,
3. Krzysztof Rosiński – Rosiński Open Yachting,
4. Viktor Ogeman – Team Veja, SWE,
5. James French – Wight Fusion, GBR,
6. Tomasz Wyrąbkiewicz – AMT Studio Racing,
7. Pjotr Lezhnin, RUS,
8. Nicolai Sehested, DEN dns.

Za Open Yachting,
Katarzyna Pic.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850