TYP: a1

Gdynia już tętni regatowym życiem

czwartek, 18 lipca 2013
Informacja prasowa
Tegoroczne VOLVO Gdynia Sailing Days rozpoczyna się od regat 27. edycji Pucharu Miasta Gdyni w klasach Laser, Laser Radial i Laser 4.7 oraz Open Bic.

Klasa Laser to jedna z najbardziej popularnych żeglarskich klas regatowych na świecie. Od 1996 roku jest klasą olimpijską dla mężczyzn, natomiast od 2008 roku wersja z mniejszym żaglem – Laser Radial - jest również łódką olimpijską dla kobiet. W VOLVO Gdynia Sailing Days zobaczymy jeszcze trzeci rodzaj tej klasy, na której żeglują juniorzy czyli wersja Laser 4.7. Open Bic to nowa klasa wprowadzona przez ISAF 3 lata temu, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 12 – 14 lat i jest klasą przejściową do klasy Laser.

„Na linii startu stanie prawie 130 zawodników z całej Polski, w tym żeglarze mający na koncie występy w mistrzostwach świata i Europy. Regaty w Gdyni są dla klasy Open Bic ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata we Włoszech, a dla Laser 4.7 ostatnią kwalifikacją do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.” - mówi Sędzia Główny regat Andrzej Lutomski. - „Planujemy przeprowadzić 9 wyścigów dla każdej klasy. Według prognozy mają być dobre warunki pogodowe - 5-7 m/s, wiatry zachodnie.”

Dla zawodników środa była dniem organizacyjnym – żeglarze składali sprzęt, trwały zapisy do regat, a niektórzy wypłynęli jeszcze na ostatni trening. Wyścigi w tych klasach będą trwały od czwartku 18 lipca do soboty 20 lipca. Start pierwszego wyścigu odbędzie się jutro o godz. 11.

W Marinie Gdynia od dzisiaj działa też miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days, gdzie odbywać się będą spotkania ze znanymi żeglarzami, konkursy i zabawy oraz uroczystości rozpoczęcia i zakończenia regat i dekoracje zwycięzców. Główny partner projektu Volvo prezentuje tam swoje najnowsze modele samochodów.

Aby przybliżyć widzom to co się dzieje na awenach regatowych, w marinie i na plaży prowadzony będzie komentarz regat. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę regatowego życia!

Wszystkie relacje, zdjęcia oraz wyniki regat umieszczane będą na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days (biuro regat – YKP Gdynia):
18 – 20 lipca - Puchar Miasta Gdyni - klasa Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard, Open Bic

Zdjęcia: Marek Wilczek/ Volvo Gdynia Sailing Days

20 - 21 lipca – Puchar Delphia 24 & A-Class
22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist
22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:
18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
20 lipca - Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar VOLVO Gdynia Sailing Days
20 – 21 lipca – festyn na Plaży Śródmieście
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej
_________________________________

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski

Kontakt:
Ewa Górska, ewa.gorska@pozz.org.pl, tel. 664 052 804.
Kontakt w sprawie łódki prasowej podczas regat:
Zofia Siejewicz, zofia.siejewicz@gmail.com, tel. 602 158 105
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877