TYP: a1

Finał The Tall Ships Races 2017

piątek, 4 sierpnia 2017
Redakcja/MF

Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy. Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017.

[t][/t] [s]Fot. Finał The Tall Ships Races Szczecin[/s]

 

Impreza organizowana była przez Szczecin już dwa razy – w 2007 i 2013 roku. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów.

W tym roku do Szczecina przypłynie około 70 jednostek biorących udział w regatach, w tym rosyjskie „Kruzensztern” i „Sedov”, polskie „Dar Młodzieży”, „Pogoria” i „Fryderyk Chopin” oraz wiele innych. W Szczecinie pojawi się także czeski żaglowiec „La Grace” – replika XVIII-wiecznego statku, na którym pływał Augustin Heřman, pierwszy czeski żeglarz. W sumie podczas finału  The Tall Ships Races 2017 będzie można podziwiać, doliczając jednostki niebiorące udziału w regatach, nawet sto załóg.

Ale TTSR 2017 to także szereg imprez towarzyszących. Gwiazdą muzyczną tegorocznego zlotu będzie Andrea Bocelli. Artysta wykona swoje największe przeboje w otoczeniu kołyszących się masztów i powiewających żagli.

Finał regat przedłużony zostanie o największy w Polsce Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. 11 i 12 sierpnia niebo nad Odrą rozbłyśnie tysiącem kolorowych fajerwerków, przygotowanych przez najlepsze firmy pirotechniczne z całego świata.

PROGRAM

Tagi: The Tall Ships Races, regaty, żeglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920