TYP: a1

ENERGA Sailing wypływa na polskie wody - startuje program edukacji żeglarskiej

sobota, 2 marca 2013
Informacja prasowa

Modele jachtów klasy Optymist w barwach projektu ENERGA Sailing
ENERGA Sailing, program edukacji żeglarskiej dla dzieci i młodzieży z całej Polski, inauguruje działalność. Kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA ma na celu promowanie żeglarstwa, jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. Honorowy patronat nad programem objęła Minister Sportu i Turystyki, Joanna Mucha, zaś jego ambasadorem jest Zbigniew Gutkowski - skipper jachtu ENERGA. Wspierają go również zawodnicy Kadry Narodowej z Przemysławem Miarczyńskim na czele.

1 marca 2013 roku o godz. 12.00 na targach żeglarskich Wiatr i Woda odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca projekt edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing, który łączy elementy edukacyjne i sportowe. Ambicją Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA jest upowszechnianie i popularyzacja wśród dzieci i młodzieży żeglarstwa jako świetnej formy spędzania wolnego czasu i rywalizacji w duchu fair play. Dodatkowo realizacja programu pozwoli na wyznaczanie ścieżki rozwoju młodym zawodnikom od żeglarskiego przedszkola, aż po igrzyska olimpijskie. Ambasadorem projektu ENERGA Sailing jest Zbigniew Gutkowski - wybitny polski żeglarz, pierwszy Polak, który z jachtem ENERGA stanął na starcie regat Vendée Globe, najtrudniejszego wyścigu samotników dookoła globu.

- Jednym z priorytetów na najbliższe lata jest m.in. upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży. Tylko dzięki konsekwentnemu i długofalowemu wspieraniu młodych talentów Polska będzie w stanie osiągać najlepsze wyniki na międzynarodowych arenach sportowych. Niezwykle istotne jest umożliwienie szerokiej grupie zdolnej młodzieży rozwijania swoich umiejętności - powiedziała Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki.

Rekrutacja do programu szkółki żeglarskiej ENERGA Sailing będzie prowadzona przez regionalnych koordynatorów PZŻ przy współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, samorządami i szkołami.


Konferencja prasowa z okazji inauguracji projektu edukacj żeglarskiej ENERGA Sailing
.

Żeglarze, kadra narodowa PZŻ i patroni regionalni podczas inauguracji projektu edukacj żeglarskiej ENERGA Sailing
- Bardzo zależy nam, aby dać możliwość uczestnictwa w programie każdemu młodemu adeptowi żeglarstwa w wieku od 5 do 9 roku życia. Pragniemy zachęcić do aktywności fizycznej jak najwięcej młodych osób, dlatego wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Wierzymy też, że program będzie podstawą w szkoleniu przyszłych mistrzów. - przyznał Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Z radością rozpoczynamy współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim. Jesteśmy przekonani, że razem stworzymy solidne podstawy rozwoju żeglarstwa w Polsce. Zaczynamy projekt, który pozwoli zafascynować żeglarstwem nie tylko dzieci z Trójmiasta, ale z całej Polski. Mam nadzieję, że projekt będzie się rozwijał - powiedział Wojciech Topolnicki, wiceprezes ENERGA SA.

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing zaczyna się od działań w sześciu województwach. Jest to kolejny sportowy program edukacyjny Grupy ENERGA. W tym roku, już po raz piąty startuje program ENERGA Basket Cup, który realizowany jest w ramach programu ENERGA dla Ciebie.

Program ENERGA Sailing rozpoczął w listopadzie 2012 roku, wraz z startem Zbigniewa "Gutka" Gutkowskiego w okołoziemskich regatach Vendée Globe. Sportowe wyzwania ambasadora programu zainaugurowały projekt sportowy Grupy ENERGA. Teraz program ENERGA Sailing poszerza swoje działania o kilku poziomów: edukacja żeglarska (ENERGA Sailing Youth), zawody sportowe (ENERGA Sailing Cup), rozwój młodych talentów (ENERGA Sailing Development Program) oraz mistrzostwo sportowe (ENERGA Sailing Team). Organizatorzy promują bezpieczeństwo na wodzie, ochronę środowiska, a także współdziałanie i odpowiedzialne przywództwo. Od maja do lipca dzieci będą mogły kontynuować sportową przygodę w szkołach i klubach żeglarskich. Program przewiduje stworzenie jednakowego dla wszystkich ośrodków standardu szkolenia oraz certyfikatów. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika. Uczniowie, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w letnim obozie żeglarskim Energa Sailing Camp.


Wizualizacja jachtów klasy Optymist w barwach projektu ENERGA Sailing
.

W. Topolnicki i W. Kaczmarek podczas inauguracji projektu edukacj żeglarskiej ENERGA Sailing

Nabór do szkółki żeglarskiej będzie prowadzony przez regionalnych koordynatorów, w porozumieniu z lokalnymi samorządami i szkołami. W każdym regionie będzie do dyspozycji ok. 100 miejsc w jednym sezonie. Rejestracja będzie się odbywać na stronie internetowej www.edu.energasailing.pl.

W ramach ENERGA Sailing Cup zaplanowano kilka imprez w nadchodzącym roku: Puchar Trzech Ryb w Giżycku (17-19.05), Eliminacje Olimpiady Młodzieży w Kamieniu Pomorskim (30.05-1.06), Mistrzostwa Krakowskiego OZŻ (08-09.06), Puchar YKP Gdynia (14-16.06), Puchar Mazowsza w Warszawie (21-23.06) oraz Srebrny Żagiel Optimista w Poznaniu (02-04.08). Czterdziestu najlepszych zawodników cyklu zakwalifikuje się do zamykającego sezon wielkiego finału ENERGA Sailing Cup Grand Final, który odbędzie się w Sopocie (23-25.08). Uczestnicy cyklu, którzy osiągną najlepsze wyniki wejdą w skład drużyny mistrzów ENERGA Sailing Team i zostaną objęci programem rozwoju młodych talentów. Łącznie dziesięć osób otrzyma dofinansowanie na sprzęt i programy szkoleniowe (zarówno w klasie Optimist, jak i w kolejnych klasach.

Każdy Okręgowy Związek Żeglarski będzie miał swojego opiekuna – zawodnika z kadry narodowej PZŻ. Opiekunowie poprowadzą niektóre zajęcia z dziećmi uczestniczącymi w programie. Będą wspierać zawodników w trakcie regat i wezmą udział w ENERGA Sailing Cup Grand Final. Przemysław Miarczyński (RS:X) będzie patronem Trójmiasta, Piotr Myszka (RS:X) – Olsztyna, Anna Weinzieher (Laser Radial) – Warszawy, a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) – Krakowa.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932