TYP: a1

Dzień Flagi z udziałem żeglarzy

wtorek, 7 maja 2013
Marek Słodownik
Najbardziej znani polscy żeglarze wzięli udział w otwarciu wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, którą uroczyście otworzył prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Flagi, 2 maja. Wystawa zlokalizowana jest na placu przed Pałacem Prezydenckim, a czynna będzie do 16 czerwca. Ekspozycja stanowi swego rodzaju podsumowanie kilkudziesięciu lat polskiego żeglarstwa oceanicznego, a na czarno-białych i kolorowych obrazach zaprezentowano kilkadziesiąt słynnych rejsów z udziałem polskich żeglarzy. Bohaterowie wypraw krótko prezentowali swoje dokonania prezydentowi, a głowa państwa zamieniła z każdym kilka zdań.

Tego dnia prezydent Komorowski osobiście wręczył także flagi wybitnym polskim żeglarzom, którzy przybyli do warszawy na specjalne zaproszenie. Na uroczystość, zorganizowaną na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przybyło kilkanaście osób, żeglarze oraz przedstawiciele armatorów żaglowców. Wśród obecnych była Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Wojciech Jacobson, Bolesław K. Kowalski, Janusz Zbierajewski, Wacław Liskiewicz, Jan Ludwig, Maciej Krzeptowski, Tomasz Cichocki, Zbigniew Gutkowski, Kuba Strzyczkowski oraz Agnieszka i Włodzimierz Bilińscy. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a żeglarze zostali uhonorowani po raz pierwszy.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871