TYP: a1

Dobry występ Polaków w Monaco

poniedziałek, 11 grudnia 2017
Informacja prasowa/MT Partners

Kolejny sukces polskiej załogi w żeglarskiej klasie J70.  Paweł Tarnowski z załogą Flexistav skończył regaty w Monaco na 8 pozycji, najlepszej do tej pory w swoich startach w tej klasie. Trzecią odsłonę Monaco Sportsboat Winter Series wygrywa rosyjska załoga ArtTube ze sterniczką Valerią Kovalenko. Druga polska załoga CellFast zajęła dobre 12 miejsce. Startowało 29 zespołów.

[t][/t] [s]Fot. MT Partners[/s]

To nie były łatwe regaty. Żeglarze nie mogli wykorzystać w pełni swoich umiejętności, ani zdobyć zbyt wielu kolejnych doświadczeń. W ciągu 3 dni udało się rozegrać niestety tylko 2 wyścigi. Trudne warunki pogodowe nakazały sędziom podjąć ciężkie decyzje.

- Regaty rozpoczęły się w piątek. Wiatr był dość silny, jednak sędziowie zdecydowali się na rozpoczęcie regat. Nie trwało to długo i po kilkunastu minutach padła komenda o przerwaniu wyścigu i powrocie do portu. Tego dnia już więcej nie popływaliśmy - podsumowuje Paweł Tarnowski z FlexiStav Apotex Team.

 

Wyścigi wznowiono w sobotę.

- Warunki były bardzo zmienne, ale udało się rozegrać 2 wyścigi - wspomina Piotr Kucharski. Pierwszy z wyścigów ukończyliśmy na 14 pozycji, ale drugi już na 5. Początkowo niefortunnie wybraliśmy stronę trasy, która wydawała się być dobrą, bardzo obiecującą, ale zmienny kręcący wiatr sprawił, że okazało się zupełnie inaczej i skończyliśmy w połowie stawki - dodaje.

 

Drugi wyścig był dla załogi już dużo bardziej obiecujący. Przez większość trasy żeglarze FlexiStav Apotex Team zajmowali doskonałą drugą pozycję. 

- Niestety znowu pech w końcówce wyścigu. Uszkodzeniu uległ nasz dodatkowy żagiel, genaker. Musieliśmy szybko działać, żeby naprawić te usterkę, a w tym czasie niestety wyprzedziło nas kilka załóg - przyznaje Kucharski.

 

Załoga ostatecznie wyścig ukończyła na 5 pozycji. Sędziowie podjęli próbę rozegrania trzeciego wyścigu, niestety wiatr był bardzo niestabilny, co uniemożliwiło poprawne ustawienie trasy. Niestety niedzielna aura również nie była łaskawa.

- Od samego rana nie było praktycznie żadnego wiatru, w dodatku cały czas padał deszcz. Podsumowując niestety za dużo nie popływaliśmy w tych regatach. Udało nam się jednak po raz kolejny przetestować nowego członka zespołu, zmiennika w naszym składzie. Widać, że Marcin Więcek coraz lepiej czuje łódkę i doskonale się na niej odnajduje. No i mniejsza waga - widać, że jednak 40 kg mniej na pokładzie robi swoje. Tak to rzeczywiście robi różnicę mimo silnych wiatrów – podsumował sternik FlexiStav Apotex Team.

 

Doskonały debiut zaliczył także Paweł Oskroba na jachcie Cellfast. Nowy sternik mimo braku znajomości jachtu poprowadził załogę Cellfast na bardzo dobre 12 miejsce.

Kolejna odsłona zimowej serii regat na jachtach klasy J70 w Monaco odbędzie się w dniach 19-21 stycznia.

[t][/t] [s]Fot. MT Partners[/s]

WYNIKI:

1. Valeria Kovalenko ArtTube - RUS

2. Roberti Stefano - Piccinina - MON

3. Jacques Leveque - W.A.T.C.H. - SUI

8. Paweł Tarnowski - FlexiStav Apotex Team - POL

12. Paweł Oskroba - Cellfast - POL

 

Pełną listę wyników można znaleźć na stronie:

https://www.yacht-club-monaco.mc/wp-content/uploads/2017/12/act3_winter_serie_j70.htm#BR_MENU

Tagi: regaty, Monaco, Paweł Tarnowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001