TYP: a1

Dobry koniec udanego sezonu

czwartek, 20 października 2011
Informacja prasowa
W weekend 15-16 października 2011 odbyły się ostatnie regaty sezonu 33rd Micr’Eau d’Heure w Plate Taille w Belgii. Na starcie stawiło się 25 załóg. Oprócz gospodarzy – Belgów, oraz stałych bywalców tych regat Francuzów, Polaków i Rosjan, na starcie pojawiła się także załoga organizatorów Mistrzostw Świata 2012 – załoga austriacka.


Wyjechaliśmy z Bielska-Białej w piątek po południu. Na miejsce regat dojechaliśmy w sobotę tuż przed świtem, co pozwoliło nam na blisko 3-godzinną drzemkę. Z uwagi na słaby i zmienny wiatr pierwszy wyścig rozpoczął się dopiero o godzinie 13. Po zaciętej walce i niezliczonej ilości zwrotów skończyliśmy go na 5 lokacie, tuż za Toyota – Nassau Marcina Celmerowskiego. W drugim, jak się okazało ostatnim wyścigu dnia, przyjechaliśmy na 2. lokacie, wyprzedzeni przez załogę Andrew Billa, dwukrotnego Mistrza Świata, startującego na prototypie. Nieprzewidywalne zmiany oraz na zmianę pojawiające się szkwały i pasy ciszy wymagały od załóg dużej czujności. Na przygotowany przez organizatorów bankiet już nie dotarliśmy zmożeni snem.

Niedziela przywitała nas pięknym słońcem i milimetrową warstwą szronu na zamarzniętym pokładzie. Lekki wiatr, równie nieprzewidywalny co dnia poprzedniego, rozdawał karty. Komisja zmieniała trasę 3 razy i dwukrotnie przerywała procedury startowe. Wiatr pojawiał się by chwilkę później zniknąć. W pierwszym biegu zajęliśmy 5. miejsce, w kolejnym zaliczyliśmy falstart i komplet punktów, a w ostatnim piątym biegu regat - 2. miejsce. Finalnie z 14 punktami wygraliśmy dywizję racer, a w klasyfikacji generalnej ulegliśmy tylko rosyjskiej załodze startującej na prototypie, pozostawiając pozostałe 23 załogi za sobą, w tym 9 prototypów.

Zakończony sezon z czystym sumieniem możemy zaliczyć do udanych. Zmiana dywizji na racer, „jedynki” na Mistrzostwach Polski oraz wywalczone 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w dywizji racer. Kolejne udoskonalenia pracy na pokładzie, korekty manewrów dają efekty. Oczywiście mamy nasz notesik, w którym skrupulatnie notujemy elementy wymagające poprawy, wrócimy do niego wiosną 2012.

mBank Saling Team
www.janiszewskiracing.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940