TYP: a1

Dobry koniec udanego sezonu

czwartek, 20 października 2011
Informacja prasowa
W weekend 15-16 października 2011 odbyły się ostatnie regaty sezonu 33rd Micr’Eau d’Heure w Plate Taille w Belgii. Na starcie stawiło się 25 załóg. Oprócz gospodarzy – Belgów, oraz stałych bywalców tych regat Francuzów, Polaków i Rosjan, na starcie pojawiła się także załoga organizatorów Mistrzostw Świata 2012 – załoga austriacka.


Wyjechaliśmy z Bielska-Białej w piątek po południu. Na miejsce regat dojechaliśmy w sobotę tuż przed świtem, co pozwoliło nam na blisko 3-godzinną drzemkę. Z uwagi na słaby i zmienny wiatr pierwszy wyścig rozpoczął się dopiero o godzinie 13. Po zaciętej walce i niezliczonej ilości zwrotów skończyliśmy go na 5 lokacie, tuż za Toyota – Nassau Marcina Celmerowskiego. W drugim, jak się okazało ostatnim wyścigu dnia, przyjechaliśmy na 2. lokacie, wyprzedzeni przez załogę Andrew Billa, dwukrotnego Mistrza Świata, startującego na prototypie. Nieprzewidywalne zmiany oraz na zmianę pojawiające się szkwały i pasy ciszy wymagały od załóg dużej czujności. Na przygotowany przez organizatorów bankiet już nie dotarliśmy zmożeni snem.

Niedziela przywitała nas pięknym słońcem i milimetrową warstwą szronu na zamarzniętym pokładzie. Lekki wiatr, równie nieprzewidywalny co dnia poprzedniego, rozdawał karty. Komisja zmieniała trasę 3 razy i dwukrotnie przerywała procedury startowe. Wiatr pojawiał się by chwilkę później zniknąć. W pierwszym biegu zajęliśmy 5. miejsce, w kolejnym zaliczyliśmy falstart i komplet punktów, a w ostatnim piątym biegu regat - 2. miejsce. Finalnie z 14 punktami wygraliśmy dywizję racer, a w klasyfikacji generalnej ulegliśmy tylko rosyjskiej załodze startującej na prototypie, pozostawiając pozostałe 23 załogi za sobą, w tym 9 prototypów.

Zakończony sezon z czystym sumieniem możemy zaliczyć do udanych. Zmiana dywizji na racer, „jedynki” na Mistrzostwach Polski oraz wywalczone 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w dywizji racer. Kolejne udoskonalenia pracy na pokładzie, korekty manewrów dają efekty. Oczywiście mamy nasz notesik, w którym skrupulatnie notujemy elementy wymagające poprawy, wrócimy do niego wiosną 2012.

mBank Saling Team
www.janiszewskiracing.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585