TYP: a1

Dni Odry 2016

czwartek, 7 lipca 2016
Informacja prasowa
„Dni Odry 2016” oraz „XXI Flis Odrzański 2016” za pasem. Już w najbliższy weekend (9-10 lipca) przy Nabrzeżu Pasażerskim, Wałach Chrobrego i Bulwarze Piastowskim w Szczecinie obchodzić będziemy święto Odry. W programie m.in. koncerty szantowe, zwiedzanie jednostek, warsztaty ekologiczne.


Fot. Tomasz Seidler


Podczas Dni Odry powitamy flisaków przemierzających trasę o długości 700 km, od Opola przez Słubice, Gryfino, aż do Szczecina. Na szczecinian i wszystkich gości czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. spotkania z Flisakami, którzy zaproszą do zwiedzania tradycyjnej chaty, gdzie będzie można spróbować specjałów ich kuchni.
Kolejną atrakcją będzie możliwość zwiedzania jednostek. Swój pokład dla szczecinian i turystów otworzą okręt Marynarki Wojennej ORP Gniezno, Nawigator XXI oraz jednostki Urzędu Morskiego. Godziny zwiedzania wyznaczą Dowódca okrętu oraz Kapitanowie jednostek.

Podczas Dni Odry 2016 odbędą się również zajęcia w ramach cyklu warsztatów ekologicznych pod tytułem „Poznajemy akweny Szczecina i ich tajemnice”, w których wezmą udział uczniowie ze szczecińskich gimnazjów. Gimnazjaliści poprowadzą badania jakościowe próbek wody w „Laboratorium pod chmurką”, wezmą udział w spływie kajakowym oraz powitają flisaków przy scenie.
Na „Scenie na wodzie”, umiejscowionej przy Nabrzeżu Piastowskim, odbędą się koncerty szantowo-folkowe. Zagrają: Sąsiedzi, Szkocka Trupa oraz MuzyKajaka.
Każdy z zespołów tworzy swój własny styl muzyczny. Zespół MuzyKajaka to pierwszy i najprawdopodobniej jedyny zespól wokalno-instrumentalno-kajakowy, prezentujący utwory o tematyce wodniackiej, utrzymane w estetce folkowo-rockowej.


Fot. Tomasz Seidler


Szkocka Trupa to jeden z najważniejszych dziś grup polskiej sceny tradycyjnego folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej. Dzięki otwartej, muzycznej formule i różnorodnemu repertuarowi koncerty Szkockiej Trupy są ciekawe, niespotykane i zaskakujące. Szkot ma bardzo dobry kontakt z publicznością, szybko potrafi wciągnąć ją do zabawy i wspólnego śpiewania, a bluegrassowe, bluesowe, countrowe czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają na każdej scenie.

Zespół Sąsiedzi to założony w roku 2001 zespół grający utwory folkowe oraz szanty. Inspiracją dla tego zespołu jest muzyka dawna oraz folklor śląski. Jako jedyny polski zespół wystąpili na 3 najważniejszych festiwalach szantowych na świecie: krakowskim "Shanties", bretońskim "Chant de Marin" w Paimpol oraz legendarnym "Sea Music" w Mystic Seaport (USA). Od czerwca 2014 r zespół tworzą: Kamil Piotrowski, Dominika Płonka, Marek Wikliński, Ela Król, Piotr Świeściak oraz Mirosław Walczak.

Gośćmi Dni Odry i Flisu Odrzańskiego będą niewidomi żeglarze, którzy płyną z Gliwic, przez Szczecin, do samego Bałtyku na starym dwumasztowym jachcie typu DZ. Trasę i aktualne położenie żeglarzy w ramach projektu „Nasza Droga Odra Rejs Gliwice – Bałtyk” śledzić można on-line: http://www.zobaczycmorze.pl/mapa/. DZ z załogą wpłynie do Szczecina 8 lipca i opuści nasze miasto dzień później.


Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz Fundacja Flis Odrzański.


Fot. Tomasz Seidler


PROGRAM IMPREZY „DNI ODRY 2016” i „XXI FLIS ODRZAŃSKI 2016”


Piątek, 08 lipca 2016
• 16.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej RP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego).
• Po 18.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie Flisu Odrzańskiego i jednostek towarzyszących (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Piastowski).

Sobota, 09 lipca 2016

• 11.00 Spotkanie Honorowego Protektoratu i gości na statku Akademii Morskiej Nawigator XXI (nabrzeże Akademii Morskiej).
• 12.00 Powitanie flotylli XXI Flisu Odrzańskiego 2016 z pokładu Nawigatora XXI. Parada jednostek na Odrze Zachodniej.
• 12.45 - 13.15 Wizyta gości specjalnych na pokładzie okrętu MW RP typu Lublin z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (nabrzeże Bulwar Chrobrego).
• 13.15 - 13.30 Przejście na scenę na wodzie (nabrzeże Piastowskie):
• 13.30 - 14.00 Oficjalne zakończenie XXI Flisu Odrzańskiego 2016 (scena na wodzie, nabrzeże Piastowskie):
- meldunek Komodorów Flisu,
- wystąpienia gospodarzy i gości.
• 14.00 Wizyta Honorowego Protektoratu i gości na tratwie i w Chacie Flisackiej (nabrzeże Piastowskie).
• 14.30 - 15.30 Koncert zespołu SZKOCKA TRUPA (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
• 15.45 - 16.30 Koncert zespołu MUZYKAJAKA(scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
• 16.40 - 17.40 Koncert zespołu SĄSIEDZI (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).

Niedziela, 10 lipca 2016

• 10.30 Flisacka Msza Święta w Bazylice Św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy.
• 12.00 - 15.00 Chata Flisacka - specjały kuchni flisackiej.
• 16.00 Wypłynięcie z portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Tagi: Dni Odry, flis, Szczecin
TYP: a3
0 0
Komentarze