TYP: a1

Dni Morza_Sail Szczecin 2012

piątek, 25 maja 2012

Źródło: dnimorza.szczecin.eu
Tradycyjnie w drugi weekend czerwca do Szczecina przypłyną polskie i zagraniczne jachty, zachwycające żaglowce i niepowtarzalne oldtimery. Przez kilka dni nasze miasto będzie prawdziwą stolicą jachtingu.


Podczas tegorocznych Dni Morza gościć będziemy ponad 30 jednostek z Polski, Niemiec, Holandii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Pierwszy raz w naszym mieście obejrzymy repliki średniowiecznych kog. Z Niemiec przypłyną „Lisa von Lübeck” i „Ubena von Bremen”. Również pierwszy raz przy Wałach Chrobrego zacumuje odnoszący znaczące sukcesy w regatach holenderski żaglowiec klasy A „Wylde Swan”. Niewątpliwą atrakcją będzie wizyta największego w polskiej Marynarce Wojennej okrętu podwodnego ORP Orzeł oraz żaglowców: „Kruzenshtern”, „Dar Młodzieży” i „Fryderyk Chopin”.

Wakacyjny, morski klimat poczujemy nie tylko dzięki pięknym statkom. Jeszcze w czwartek, 7 czerwca na Łasztowni od godz. 15.00 do późnego wieczora trwać będzie koncert zespołów folkowych i szantowych. Przez cały weekend będzie można popłynąć w rejs na oldtimerach, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „Z wiatrem i na wodzie” czy zwiedzić Akademię Morską, która na ten czas udostępni m.in. symulator siłowni okrętowej i planetarium.

Dobra zabawa nie mogłaby odbyć się bez muzyki, a tej przy szczecińskim nabrzeżu na pewno nie zabraknie. Oprócz wspomnianego już koncertu szantowo-folkowego, na którym wystąpią takie zespoły jak Dair, Stary Szmugler czy niezwykle lubiana Dikanda, na scenie na Łasztowni posłuchamy również największych światowych hitów w wykonaniu m.in. finalistów pierwszej edycji programu Must Be the Music – grupy Tea Time Boogi (piątek, 8 czerwca), a kolejnego dnia (sobota, 9 czerwca) przebojów polskich.

Główne koncerty będą miały miejsce przy Wałach Chrobrego. W piątkowy wieczór, 8 czerwca, zapraszamy na widowisko muzyczne Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu „Live in Szczecin”. Czeka nas niezapomniany, dwugodzinny spektakl, pełen porywającej muzyki, doskonałego humoru, zaskakujących zwrotów akcji i perfekcyjnej gry świateł. Sobota będzie bardziej taneczna, ale nie mniej rozrywkowa. Wystąpią dobrze znani Andrzej Piasecznej i zespół Feel oraz dopiero rozpoczynające swoją karierę na muzycznej scenie, ale już mające grono fanów, wokalistki – Honorata „Honey” Skarbek oraz Alexandra. Koncerty ok. północy zakończy wspaniały pokaz fajerwerków.

Warto wspomnieć również o dwóch koncertach, które na stałe wpisały się już w program Dni Morza. Jeden z nich, dedykowany „…tym, którzy nie powrócili z morza”, odbędzie się w niezwykłej scenerii, bo na Cmentarzu Centralnym. W tym roku artyści Opery na Zamku przygotowali „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta (sobota, 9 czerwca). Drugie muzyczne wydarzenie przypominające o morskim charakterze Szczecina to „Sail Szczecin – Płyńmy do Szczecina”, czyli występy najlepszych zespołów szantowych i folkowych.

Dni Morza nie muszą kojarzyć się jedynie z wodą. Przy ul. Jana z Kolna zaparkują eleganckie pojazdy, które zjadą z całej Polski na XI Zlot Zabytkowych Mercedesów. W tym samym czasie w Szczecinie spotkają się również miłośnicy motocykli. Ich zlot „Cruiser Party – XIV Święto Junaka” odbywać się będzie na plaży przy Jeziorze Dąbie.

W programie Dni Morza znalazło się jeszcze wiele atrakcji, m.in. zabawy dla dzieci, loty balonem na uwięzi, przegląd teatralny, jarmark rękodzielniczy.

Źródło: dnimorza.szczecin.eu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946