TYP: a1

Betlejemskie Światło Pokoju na pokładzie "Zawiszy Czarnego"

środa, 19 grudnia 2012
Światło Pokoju w drogę z Betlejem ruszyło po raz pierwszy w 1986 roku, kiedy to harcerze z Austrii zorganizowali akcję wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce. Harcerki i harcerze z Polski przekazują Światło dalej do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Niemiec.

Betlejemskie Światło Pokoju na pokładzie "Zawiszy Czarnego" trafiło również wczoraj do Rønne na Bornholmie, gdzie zostało przekazane duńskim skautom. Po odebraniu światła odbyła się mała uroczystość w kościele metodystycznym, a później wspólne śpiewanie w kubryku żaglowca.

Tegoroczne hasło "Odważ się być dobrym" nawiązuje do cytatu z Księgi Rodzaju - "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre", rozumiemy je jako "bądź dobrym człowiekiem" oraz "czyń dobro". W dzisiejszych czasach wymaga to odwagi i szczerych chęci. Poprawne postawy, kultura społeczna oraz moralność są w odwrocie, a czynienie dobra bywa niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło "odważ się być dobrym" ma nawoływać do szukania w sobie dobra, którym możemy podzielić się z innymi.

Drogę Betlejemskiego Światła Pokoju można śledzić na www.facebook.com/BetlejemskieSwiatloPokoju

Źródło: www.gdansk.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971