TYP: a1

Baltic Sail Gdańsk 2013

piątek, 7 czerwca 2013
Informacja prasowa
Żaglowce, rejsy, regaty, szanty… siedemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk już za miesiąc! Morskie świętowanie, jak co roku odbędzie się w pierwszym tygodniu lipca.

Jednostki z całej Polski i z zagranicy zacumują u nabrzeża Motławy już od czwartku - 4 lipca 2013 roku. Na zaproszenie Gdańska przypłyną zarówno stali goście Zlotu, jak i żaglowce, które na czas wydarzenia zawitają w mieście po raz pierwszy. W tym roku na Baltic Sail Gdańsk zadebiutuje między innymi holenderski trójmasztowiec Minerva. Czterdziestodziewięciometrowa jednostka będzie niekwestionowaną gwiazdą Zlotu, jako jeden z największych żaglowców, jakie kiedykolwiek wpłynęły na Motławę.

Minerva została zwodowana w Niemczech w 1935 r. pod nazwą “Uwe Ursula” jako statek towarowy o małym silniku. W latach sześćdziesiątych, by dostosować ją do panującej na ówczesnym rynku sytuacji, zdemontowano maszty i wyposażono żaglowiec w większy silnik. Dwadzieścia lat później, po wycofaniu z użycia jednostka została odnaleziona i odrestaurowana. Z powrotem zamontowano maszty i jednostka została przywrócona do pełnej chwały. Od tamtej pory służy jako żaglowiec pasażerski, zabierając jednorazowo na pokład sto dwadzieścia osób. Każdy rejs na pokładzie Minervy to prawdziwa żeglarska przygoda! Pasażerowie mają okazję przekonać się jak wygląda codziennie życie na pokładzie trójmasztowca – zapraszani są do zwiedzania, a nawet asystowania przy pracach załogi – stawianiu i taklowaniu żagli. O tym jak imponująco prezentuje się jednostka, przekonają się wszyscy goście Baltic Sail Gdańsk, już od 4 do 7 lipca!

Każdy, kto chciałaby wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej, na pokładzie jednego z pięknych żaglowców, które zagoszczą w tym roku na Zlocie, może kupić bilet już teraz, za pośrednictwem strony www.balticsail.pl.

Spotkajmy się w Gdańsku!

Zlot Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat na Baltic Sail Gdańsk obejmuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. W tym roku zlot odbędzie się po raz siedemnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, którego organizatorem jest również Fundacja Gdańska oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Baltic Sail Gdańsk jest tegorocznym laureatem plebiscytu Gdański Produkt Turystyczny 2013 – nagroda publiczności. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877