TYP: a1

Antarktyda w Łodzi

środa, 17 kwietnia 2013
Informacja prasowa
Fundacja Kubryk po raz kolejny zaprasza najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich morskich przygodach. Wraz z nimi oglądając zdjęcia i filmy "pożeglujemy" szlakami dawnych wypraw Nordenskioelda, Shackeltona i Larsena (tak, tak tego Larsena, który miał twarde serce, bystre spojrzenie i pewną dłoń). Tradycyjnie wystąpi zespół CZTERY REFY.

Kpt. Piotr Kuźniar wraz ze stałą załogą teamu Selma Expeditions pokażą zdjęcia i filmy z wypraw na Antarktydę. Opowiedzą o wizytach na stacjach badawczych i o bliskich spotkaniach z pingwinami, lwami morskimi i wielorybami. Posłuchamy jak wielokrotnie zmagali się ze sztormami, gdy płynące z dużą prędkością kry, growlery czy ogromne góry lodowe stanowiły poważne zagrożenie dla s/y Selma. Dowiemy się jak przebiegała ich pierwsza polska (jedna z niewielu na świecie) ekspedycja żeglarska na Morze Weddella.


Kpt. Henryk Wolski przypomni sylwetki pionierów Antarktydy, którymi byli: dr Otto Nordenskioeld, sir Ernest Shackelton i wielorybnik Carl Anton Larsen (bohater słynnej pieśni Grytviken). Nasz gość opowie też jak wraz z czteroosobową załogą, na "James Caird" - replice łodzi ratunkowej Shackletona przepłynął z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Ernesta Shackletona.

Muzyczne tło do opowieści zaproszonych gości przygotuje zespół Cztery Refy posiadający w repertuarze wiele związanych z tematem spotkania pieśni o żegludze w lodach i pieśni wielorybniczych.

21 kwietnia 2013 (niedziela), Łódzki Dom Kultury - sala kinowa Łódź, ul. Traugutta 18, godz. 17:00, wstęp 5 zł

Paweł Szymczak
"Ammiszaddaj" www.braciszek.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922