TYP: a1

Antarktyda w Łodzi

środa, 17 kwietnia 2013
Informacja prasowa
Fundacja Kubryk po raz kolejny zaprasza najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich morskich przygodach. Wraz z nimi oglądając zdjęcia i filmy "pożeglujemy" szlakami dawnych wypraw Nordenskioelda, Shackeltona i Larsena (tak, tak tego Larsena, który miał twarde serce, bystre spojrzenie i pewną dłoń). Tradycyjnie wystąpi zespół CZTERY REFY.

Kpt. Piotr Kuźniar wraz ze stałą załogą teamu Selma Expeditions pokażą zdjęcia i filmy z wypraw na Antarktydę. Opowiedzą o wizytach na stacjach badawczych i o bliskich spotkaniach z pingwinami, lwami morskimi i wielorybami. Posłuchamy jak wielokrotnie zmagali się ze sztormami, gdy płynące z dużą prędkością kry, growlery czy ogromne góry lodowe stanowiły poważne zagrożenie dla s/y Selma. Dowiemy się jak przebiegała ich pierwsza polska (jedna z niewielu na świecie) ekspedycja żeglarska na Morze Weddella.


Kpt. Henryk Wolski przypomni sylwetki pionierów Antarktydy, którymi byli: dr Otto Nordenskioeld, sir Ernest Shackelton i wielorybnik Carl Anton Larsen (bohater słynnej pieśni Grytviken). Nasz gość opowie też jak wraz z czteroosobową załogą, na "James Caird" - replice łodzi ratunkowej Shackletona przepłynął z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Ernesta Shackletona.

Muzyczne tło do opowieści zaproszonych gości przygotuje zespół Cztery Refy posiadający w repertuarze wiele związanych z tematem spotkania pieśni o żegludze w lodach i pieśni wielorybniczych.

21 kwietnia 2013 (niedziela), Łódzki Dom Kultury - sala kinowa Łódź, ul. Traugutta 18, godz. 17:00, wstęp 5 zł

Paweł Szymczak
"Ammiszaddaj" www.braciszek.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865