TYP: a1

Antarktyda w Łodzi

środa, 17 kwietnia 2013
Informacja prasowa
Fundacja Kubryk po raz kolejny zaprasza najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich morskich przygodach. Wraz z nimi oglądając zdjęcia i filmy "pożeglujemy" szlakami dawnych wypraw Nordenskioelda, Shackeltona i Larsena (tak, tak tego Larsena, który miał twarde serce, bystre spojrzenie i pewną dłoń). Tradycyjnie wystąpi zespół CZTERY REFY.

Kpt. Piotr Kuźniar wraz ze stałą załogą teamu Selma Expeditions pokażą zdjęcia i filmy z wypraw na Antarktydę. Opowiedzą o wizytach na stacjach badawczych i o bliskich spotkaniach z pingwinami, lwami morskimi i wielorybami. Posłuchamy jak wielokrotnie zmagali się ze sztormami, gdy płynące z dużą prędkością kry, growlery czy ogromne góry lodowe stanowiły poważne zagrożenie dla s/y Selma. Dowiemy się jak przebiegała ich pierwsza polska (jedna z niewielu na świecie) ekspedycja żeglarska na Morze Weddella.


Kpt. Henryk Wolski przypomni sylwetki pionierów Antarktydy, którymi byli: dr Otto Nordenskioeld, sir Ernest Shackelton i wielorybnik Carl Anton Larsen (bohater słynnej pieśni Grytviken). Nasz gość opowie też jak wraz z czteroosobową załogą, na "James Caird" - replice łodzi ratunkowej Shackletona przepłynął z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Ernesta Shackletona.

Muzyczne tło do opowieści zaproszonych gości przygotuje zespół Cztery Refy posiadający w repertuarze wiele związanych z tematem spotkania pieśni o żegludze w lodach i pieśni wielorybniczych.

21 kwietnia 2013 (niedziela), Łódzki Dom Kultury - sala kinowa Łódź, ul. Traugutta 18, godz. 17:00, wstęp 5 zł

Paweł Szymczak
"Ammiszaddaj" www.braciszek.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857