TYP: a1

9-latek z Krakowa pierwszy w Meczowych Mistrzostwach Polski

niedziela, 9 października 2011
UKŻ Horn
Wiele mówi się o sporcie, każdy z Nas wie jak ważna jest aktywność w zabieganych czasach. Miniony weekend jako trzeci z kolei był bardzo udany dla Hornu. Piotr Ogrodnik i Paweł Choroba znów wygrali w pięknym stylu Meczowe Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich, zarówno w kategorii młodzieżowca jak i seniora. Wygrali wszystkie pojedynki.

Idą w ich ślady młodsi. W Naszym Klubie czynnie pływa ponad 60 osób. Rekreacja i sportowe wyczyny żeglarskie nie tylko bawią, ale i uczą dyscypliny, solidarności, spostrzegawczości. W dniach 1 i 2 października 2011 r. odbyły się VI Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Gór Świętokrzyskich imienia Bernarda Piórkowskiego. Regaty były jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Polski Południowej.

Na starcie w podkieleckiej Cedzynie stanęło 91 zawodników klasy Optimist w wieku od 6 do 15 lat oraz 6 zawodników klasy Laser w wieku od 16-17 lat. W sumie startowało 11 klubów: Horn Kraków, Spójnia Warszawa, Silesia Chełm Śląski, Energetyk Jaworzno, Wiaterni Nowy Targ, Żegluj Lublin, ROZŻ Rzeszów, Zatoka Puck i Szkwał Złocieniec.

Pogoda w pierwszym dniu regat była wymarzona. Piękne słońce i ciepło. Wiatr nie za slaby ale i nie za silny, dzięki czemu nawet najmłodsi uczestnicy regat nie mieli problemów z opanowaniem łódki i mogli się skupić na rywalizacji. Rozegrano cztery wyścigi. W przerwie, na wodzie serwowano słodkie bułeczki oraz napoje. Wyścigi przebiegały bez zakłóceń.

Niestety drugiego dnia powitała nas bezwietrzna pogoda. Po dwóch godzinach na wodzie, w oczekiwaniu na wiatr, Sędzia Główny poddał się, "rzucił ręcznik na deski" i zakończył regaty. Na brzegu, na uczestników czekały już kiełbaski. Organizatorzy wręczyli każdej ekipie tort udekorowany po żeglarsku.

Wystawiliśmy najliczniejszą reprezentację - 19 zawodników, zdobywając tym samym żagiel do optymista ufundowany przez Marszałka Świętokrzyskiego. Wręczył go nam zapalony żeglarz i propagator sportów wodnych, Wicekurator Oświaty Lucjan Pietrzczyk.

Po raz pierwszy w historii stawaliśmy osiem razy na pudle w jednych regatach. Marek Rospond zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Południowej i był drugi w grupie B chłopców. W grupie B dziewcząt druga była Magda Smagowicz. W kategorii UKS do lat 9 na podium były dwie nasze dziewczynki: 1.Maja Sadowska 2. Ida Stachura 7. Oliwia Osadcow. W kategorii chłopców do lat 9 wygrał Wojtek Konstanty, 2. Filip Fajfer, 3. Groblicki Jakub, 6. Skotniczny Stasiu, 11. Borys Jarnot-Bałuszek. W kategorii do lat 11 dziewczęta: 5. Kania Jagoda. W kategorii do lat 11 chłopcy: 3. Irek Kania, 5. Jan Rogoż, 7. Bartek Figiel.

Wojtek Konstanty zamieszkały w dzielnicy Kurdwanów już od dobrych 2 lat trenuje pod czujnym okiem trenera Józefy Ogrodnik. Obecnie cała rodzina czynnie działa w Klubie. Starszy brat także pływa, do tego jest pomocnikiem trenera. W klubie dzieci i młodzież mają różną drogę kariery - jedni przechodzą na zawodowstwo, inni zostają w rekreacji albo szkolą się na trenerów.

Mistrzem Polski Południowej został Michał Jagielski z Warszawy, wyprzedzając Huberta Kasiaka UKS (Zalew Kielce) zaledwie o jeden punkt. Trzeci był Marek Rospond z UKŻ Horn Kraków.

W klasyfikacji Optimist Grupa B wśród chłopców:
1. Hubert Kasiak (UKS Zalew Kielce),
2. Marek Rospond (UKŻ Horn Kraków),
3. Karol Erd (Żegluj Lublin),
18. Szypulski Kornel UKŻ Horn Kraków;
wśród dziewcząt
1. Barbara Mazurek (UKS Zalew Kielce),
2. Magda Smagowicz (UKŻ Horn Kraków),
3. Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa),
15. Krzemień Ania UKŻ Horn Kraków

W klasie Laser wygrała rywalizację Magda Okrzesik z Jaworzna. Drugi był Wojtek Kosmala (UKS Zalew Kielce). Trzecie miejsce zajęła Kielczanka Joanna Dobrut. Hornowcy zajęli: 4. Piotr Petryla; 5. Joanna Janicka; 6. Krzysztof Zaborski.

Okazuje się, że w Kielcach całe regaty z udziałem setki dzieci i drugiej setki opiekunów zorganizowali wolontariusze - rodzice dzieci biorących udział w zawodach. Rodzice – za wyjątkiem sędziego głównego, który był z zewnątrz - pełnili rolę sędziów i trenerów, przygotowali posiłki, urządzili biuro regat, zadbali o promocję - wszystko od początku do końca zrobili sami. A wspaniała atmosfera zrobiła się sama. Dziękujemy organizatorom UKS ZALEW KIELCE za tak wspaniałe regaty.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941