TYP: a1

8. Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

wtorek, 13 listopada 2018
Informacja prasowa

Już 1 -2 grudnia 2018 w warszawskim kinie Luna odbędzie się kolejna już edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Założeniem festiwalu  jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej.

Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. Organizatorzy starają się pokazywać wyjątkowe historie, w których morze i wiatr są istotnym elementem ich opowiedzenia.

Filmowe morskie opowieści są atrakcją dla każdego. W większości historii widzimy prawdziwych bohaterów i prawdziwe zdarzenia. Emocje, które towarzyszą bohaterom  są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód by czegoś dokonać, pokonywaniu własnych słabości, dojrzewaniu czy woli walki i przetrwania dla ocalenia zdrowia i życia.

Program każdej imprezy jest bardzo zróżnicowany. Tak będzie i tym razem. Zobaczymy filmy o wyjątkowych postaciach światowego żeglarstwa (Alex Thomson w filmie „Bezwzględny”, oraz  Robert Manry w filmie „Robert Manry na morzu”). Będą filmy pokazujące żeglarstwo jako niesamowitą przygodę i szkołę życia „Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird”, oraz „Żeglarze z bloków”.

Będą filmy zarówno dla miłośników prędkiego żeglowania - „Wokół Texel” , jak wieloletniego włóczęgostwa na pokładzie jachtu  - film „Pośród fal”.

Widzowie festiwalu będą mieli możliwość obejrzenia dziesięciu  najlepszych filmów z całego świata. Odbędą się projekcje filmów amatorskich prezentowane w ramach konkursu „A morze kręci mnie”. Będą nagrody dla twórców i konkursy dla widzów.

Festiwal jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  również  jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Wszystkie filmy pokazywane są w wersji z polskimi napisami. Festiwal JachtFilm ma swoje repliki w kilku innych miastach Polski (Gdynia, Szczecin, Rybnik). Odbywają się one w I kwartale 2019 roku.

Patronem honorowym Festiwalu JachtFilm jest Polski Związek Żeglarski.

Opisy wszystkich filmów dostępne są na stronie http://jachtfilm.pl/

8.  edycja festiwalu JachtFilm odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2018 r. w Kinie Luna w Warszawie. Bilety są dostępne do kupienia w kasie kina i na stronie internetowej Kino Luna.

 

Tagi: festiwal, film, JachtFilm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946