TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Gran Canaria - najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich

piątek, 4 maja 2018
Monika Frenkiel

To najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich. Guanczowie zwali ją Tamarán a pochodzenie obecnej nazwy jest dosyć…mętne. W przeciwieństwie do tutejszej wody.  Warto wiedzieć, że Gran Canaria miała dosyć ścisłe związki z Berberami, co wywarło na nią olbrzymi wpływ.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Administracyjnie należy do Hiszpanii i jest trzecia co do wielkości i druga pod względem liczby ludności wyspą archipelagu Wysp Kanarysjskich na Oceanie Atlantyckim.

Stolicą Gran Canarii jest Las Palmas de Gran Canaria, w którym, jak głosi legenda, przebywał przez jakiś czas Krzysztof Kolumb w drodze z Hiszpanii na Zachód (do dziś w mieście możemy zobaczyć Dom Kolumba). Do Las Palmas warto wstąpić przede wszystkim ze względu na malowniczą starówkę, Veguetę, pełną historycznych budowli.

W centralnej części okrągłej jak jabłko wyspy  wznosi się wulkaniczny masyw, z najwyższym szczytem, Pico de Las Nieves wysokości 1949 m n.p.m. Gran Canaria pod względem ukształtowania jest podzielona na dwie części. Noreste na północnym wschodzie, gdzie znajdziemy wulkaniczne formacje, równiny i wąwozami oraz półwysep La Isleta ze znanymi wzgórzami Montaña del Faro, Isleta i Montaña del Vigía. Z kolei Suroeste na południowym zachodzie to królestwo wąwozów, masywu Tamadaba i jego urwisk.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Gran Canaria znana jest ze swoich plaż, ale coraz częściej turyści (turystyka stanowi podstawę tutejszej gospodarki) wybierają górskie wędrówki. Nic dziwnego, wyspa ma dużo do zaoferowania dla miłośników wycieczek. I nie tylko chodzi o zdobywanie gór, że tak powiemy, wierzchem, ale i dogłębnie, bowiem Garn Canaria słynna jest ze swoich jaskiń. Część z nich zresztą, taka ciekawostka, zaadaptowano na współczesne mieszkania. Tych, którzy lubią odwiedzać miejsca kultu, na pewno zaciekawi miasteczko Teror (tak, jedno „r”), znane z kultu maryjnego. Znajduje się tutaj Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Nuestra Senora del Pino). Według legendy w tym miejscu, w 1478 roku Maryja ukazała się ludziom, stojąc na pniu sosny i do dziś świątynia przyciąga pielgrzymkowe tłumy. Jeśli nie chcemy podążać w rozmodlonym tłumie, warto zerknąć na ślady Gruanczów – na Gran Canarii właśnie znajdują się najlepiej zachowane ślady pierwotnych mieszkańców wysp (np. Cueva Pintada w Galdar czy Cenobio de Valaron). Warto pamiętać, że znaczna część zachodniej Gran Canarii jest objęta ochroną UNESCO jako rezerwat biosfery, na wyspie znajduja się także 33 obszary chronione.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę na Gran Canarii? Oczywiście na jedzenie! Kanaryjczycy co prawda mocno nawiązują do hiszpańskich kulinarnych tradycji, ale wśród przysmaków lokalnych warto skusić się na potrawy z króliczego czy koziego mięsa. Oczywiście, jak to na wyspie bywa, warto spróbować owoców morza – a przede wszystkim tradycyjnych kanaryjskich ziemniaczków z sosem mojo! I bądźmy pewni, że wszystko zostanie doskonale przyprawione. Najpopularniejsze tutejsze trunki to rum, co pewnie ucieszy każdego skrytego pirata, oraz wino – na Gran Canarii znajdują się bowiem winnice.

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Kanarach (Lanzarote (Marina Arrecife, Marina Rubicon), Teneryfa (Las Galletas/Marina del Sur, Radazul, Santa Cruse de Teneriffe/Santa Cruz Marina, San Miguel de Abona/Marina San Miguel), Gran Canaria (Las Palmas de Gran Canaria, Pasito Blanco), podajemy kilka atrakcyjnych ofert czarterów. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 05.05.2018 do 12.05.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl. 

Dufour 460
Data:
2018-12-01
Okres: 14 dni
Pasito Blanco
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
3390 €
Rabat 16%
2848 €

Bavaria 46 Cruiser
Data:
2018-12-01
Okres: 14 dni
Pasito Blanco
Koje: 8 + 2
Kabiny: 4
3190 €
Rabat 16%
2680 €

Dufour 460
Data:
2019-01-05
Okres: 7 dni
Pasito Blanco
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
1695 €
Rabat 16%
1424 €

Bavaria 46 Cruiser
Data
: 2019-01-05
Okres: 7 dni
Pasito Blanco
Koje: 8 + 2
Kabiny: 4
1595 €
Rabat 16%
1340 €

Bavaria 46 Cruiser
D
ata: 2019-01-05
Okres: 7 dni
Pasito Blanco
Koje: 6 + 2
Kabiny: 3
1495 €
Rabat 16%
1255 €

 

Tagi: Gran Canaria, wyspy Kanaryjskie, promocja, czarter jachtu, czartery jachtów, Lanzarote (Marina Arrecife, Marina Rubicon), Teneryfa (Las Galletas/Marina del Sur, Radazul, Santa Cruse de Teneriffe/Santa Cruz Marina, San Miguel de Abona/Marina San Miguel), Gran Canaria (Las Palmas de Gran Canaria, Pasito Blanco
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924